Prof. Andrzej Bochenek został honorowym obywatelem Ustronia

i

Autor: Facebook/American Heart of Poland

Wiadomości

Prof. Andrzej Bochenek został honorowym obywatelem Ustronia. "Uwielbiam ten region"

Prof. Andrzej Bochenek otrzymał tytuł honorowego obywatela Ustronia. Wyróżnienie zostało mu przyznane 11 styczna w trakcie uroczystej sesji Rady Miasta.

Prof. Andrzej Bochenek jest już honorowym obywatelem Ustronia

11 stycznia w Ustroniu miała miejsce uroczysta sesja Rady Miasta. Jej punktem kulminacyjnym było wręczenie tytułu honorowego obywatela miasta dla prof. Andrzeja Bochenka, legendzie polskiej kardiochiurgii. Przypomnijmy, że jako jeden ze współzałożycieli Grupy American Heart of Poland, ponad 20 lat temu, uczestniczył w utworzeniu pierwszego oddziału Polsko-Amerykańskich Klinik Serca właśnie w Ustroniu. 

Prof. Zbigniew Religa mówił: Andrzej, wiesz, co jest ważne? Nie to, żeby był duży instytut w Warszawie. Tylko, żeby każdy w Polsce miał dostęp do nowoczesnej służby zdrowia. Bo o jakości medycyny nie będziemy mówili mając najlepsze urządzenia i instytut w Warszawie. To był nasz cel, żeby powstała Klinika Kardiochirurgii w Bielsku-Białej i Kardiologiczna m.in. w Ustroniu – aby przeciętny obywatel nie zastanawiał się, że żyje w gorszym miejscu, bo nie ma dostępu do dobrej medycyny – powiedział prof. Bochenek.

Akt nadania tytułu wręczyli mu wspólnie burmistrz Ustronia Przemysław Korcz oraz prof. Daniel Kadłubiec.

Jak przyznał profesor Bochenek, Ustroń zajmuje w jego życiu miejsce szczególne.

Ta ziemia jest dla mnie bardzo ważna. Tu uczyłem się do wszystkich egzaminów i być może to powietrze jakoś ten mój umysł przeczyściło, że wszystkie je zdawałem. Większość wakacji spędzałem w Ustroniu, a nie w Egipcie czy na Malediwach. Moje dzieci wychowywały się po prawej stronie Wisły. Także ja uwielbiam ten region – dodał. A na koniec prof. Bochenek zażartował, że wolałby zawału dostać w Ustroniu lub Bielsku-Białej niż we Wiedniu, ponieważ tutaj miałby pewność, że jego życie zostanie uratowane. 

Prof. Andrzej Bochenek został honorowym obywatelem Ustronia:

Prof. Andrzej Bochenek. Biogram

Prof. Andrzej Bochenek przyszedł na świat 21 czerwca 1949 roku w Zabrzu. Jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (1973). Posiada specjalizacje w zakresie kardiochirurgii, chirurgii ogólnej oraz angiologii. Swoje umiejętności zawodowe doskonalił zarówno w wiodących ośrodkach kardiochirurgii w Polsce, jak i renomowanych klinikach w Europie i Stanach Zjednoczonych. 

Od 1973 roku pracował w klinice kardiochirurgii w Zabrzu. W latach 1984–1988 był zastępcą prof. Zbigniewa Religi (wspólnie z nim uczestniczył w pierwszych udanych transplantacjach serca). W 1988 roku stworzył pierwszą klinikę kardiochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ochojcu (kierował nią do 2013 roku). 

Od 2013 jest konsultantem ds. kardiochirurgii w Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, kierownikiem kliniki kardiochirurgii Akademii Śląskiej w Bielsku-Białej. Prof. Bochenek to także współzałożyciel Grupy American Heart of Poland. 

Na swoim koncie ma mnóstwo odznaczeń i nagród. Jest m.in. kawalerem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. W roku 2009, wraz z żoną Krystyną, otrzymał natomiast Nagrodę im. Wojciecha Korfantego przyznawaną przez Związek Górnośląski.