Studenci mają do wyboru między innymi takie kierunki jak Prawo, Psychologia, Dietetyka, Informatyka oraz Elektroradiologia, każdy z nich realizowany jest w specjalistycznym Laboratorium. Na Akademii Humanitas dużą wagę przykłada się do praktycznych aspektów kształcenia.
Edukacja przez doświadczenie
Wybrałam tę uczelnię, ponieważ stawia na naukę przyszłego zawodu. Współpraca z partnerami i szpitalami na kierunku Elektroradiologia pozwala na naukę w warunkach mojej przyszłej pracy - mówi Małgorzata, studentka 2. roku.
Małgorzata, jak i inni studenci Elektroradiologii, korzysta ze specjalistycznego Laboratorium, które wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, dzięki czemu nauka odbywa się w warunkach zbliżonych do realiów pracy w profesjonalnych placówkach medycznych. Wśród narzędzi dostępnych dla studentów znajduje się system rentgenowski Perform-X/Control-X, umożliwiający symulacje badań rentgenowskich kości i płuc, a także szereg modeli anatomicznych, takich jak rozbieralna czaszka, model współczulnego układu nerwowego oraz neuroanatomiczny model głowy.
Dodatkowo Laboratorium wyposażone jest w zestawy fantomów do nauki resuscytacji, nowoczesne negatoskopy oraz wyposażenie do przeprowadzania symulacji badań diagnostycznych, co umożliwia szeroki zakres praktycznej nauki. Studenci mają także dostęp do specjalistycznych zestawów diagnostycznych, takich jak audiometr, spirometr, elektrokardiograf czy tympanometr, co pozwala na kompleksowe przygotowanie do przyszłej pracy w dziedzinie elektrodiagnostyki medycznej.
Poznaj umysł od podszewki
Akademia Humanitas stawia na innowacyjność, co widać szczególnie w nowo otwartym w 2023 roku Laboratorium symulacji i badań Technologii VR i Robotyki. Przestrzeń ta jest zaprojektowana tak, aby studenci mogli nie tylko uczestniczyć w wykładach, ale również brać czynny udział w zaawansowanych ćwiczeniach.
Dotknąć serca, mózgu to zupełnie inne uczucie, niż tylko o tym słuchać czy poznawać na plastikowym modelu - mówi Adam, student kierunku Psychologia.
Wyposażenie Laboratorium obejmuje najnowocześniejsze symulatory wirtualnej rzeczywistości, które oferują realistyczne modele anatomiczne oraz interaktywne funkcje umożliwiające zrozumienie ludzkiej anatomii. Dodatkowo studenci mają dostęp do najnowszych okularów VR i ekranów immersyjnych, które zapewniają wysoką jakość wizualną oraz realistyczne doznania.
Studenci Psychologii mają też dostęp do Pracowni Psychologicznej, która wspomaga naukę diagnostyki poprzez dostęp do nowoczesnych urządzeń do badań psychologicznych i psychotechnicznych, różnorodnych testów psychologicznych, a także zestawów do diagnozy metodą biofeedback i neurofeedback.
Pracownia dysponuje także modelami anatomicznymi i aparaturą umożliwiającą przeprowadzanie skomplikowanych testów psychomotorycznych, co umożliwia praktyczną naukę w zakresie szeroko rozumianej diagnostyki psychologicznej. Studenci mogą korzystać z najnowszych metod oceny funkcji poznawczych i uczestniczyć w pracach badawczych, przygotowując się do profesjonalnej pracy w różnych dziedzinach psychologii.
Poza tym studenci specjalizujący się w Psychologii sądowej lub Kryminologii mają w Akademii Humanitas dostęp do nowoczesnego Laboratorium kryminalistycznego, które jest wyposażone w specjalistyczne pomoce dydaktyczne.
Podczas ćwiczeń, prowadzonych przez doświadczonych techników policyjnych, korzystają z 105 różnych rodzajów sprzętów i materiałów umieszczonych w dwóch kompletnie wyposażonych walizkach kryminalistycznych. Te praktyczne zajęcia pozwalają im na samodzielne przeprowadzenie procesów ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych. Wśród dostępnych narzędzi znajdują się poduszki daktyloskopijne, folie pozytywowe i żelowe, lusterka inspekcyjne, proszki daktyloskopijne i magnetyczne oraz różnorodne pędzle, co umożliwia kompleksowe podejście do każdego scenariusza kryminalnego.
Pedagog, który uczy i wspiera
Zarówno dla przyszłych psychologów, terapeutów, jak i pedagogów uczelnia stworzyła Ogrodową Pracownię Sensoryczną, która jest wykorzystywana zarówno w edukacji, jak i terapii. Pracownia ta, zaprojektowana z myślą o edukacji i terapii, jest dostosowana do różnych pór roku, co tworzy przestrzeń zarówno funkcjonalną, jak i terapeutyczną. Specjalnie zaprojektowany teren z rabatami kwiatowymi, roślinami zapachowymi i zielonymi zakątkami pomaga w praktycznej nauce rozpoznawania i realizowania potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dzieci.
Każdy element Ogrodu jest skonstruowany tak, by stymulować różne zmysły, co sprawia, że nauka staje się wielowymiarowym doświadczeniem, łączącym teorię z praktyką w najbardziej naturalny sposób - dodaje Anna, studentka Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Ponadto studenci Pedagogiki korzystają ze specjalistycznego Laboratorium Pedagogicznego, które uzupełnia Ogrodową Pracownię Sensoryczną oraz Laboratorium Uniwersalnego Projektowania. Studenci mają dostęp do terapii Snoezelen, interaktywnej podłogi FunTronic, a także systemów do terapii integracji sensorycznej, co obejmuje m.in. kąciki UV, projektory, kolumny bąbelkowe, interaktywne panele oraz łóżko wodne z funkcjami masażu.
Poznanie każdego z tych elementów poszerza naszą wiedzę, sprawia, że lepiej rozumiemy przyszły zawód pedagoga i jesteśmy przygotowani do nowoczesnych metod nauczania - podkreśla Karolina, studentka Pedagogiki.
Dodatkowo Laboratorium oferuje nowoczesne narzędzia do nauki kodowania i programowania, takie jak ozobot Evo, roboty WonderPack Dash&Dot czy zestaw Lego WeDo 2.0. Wykorzystanie tych narzędzi w edukacji pozwala studentom na praktyczne przygotowanie do przyszłej pracy w przedszkolach i szkołach, gdzie te technologie są coraz częściej stosowane.
Z klasy lekcyjnej do sali rozpraw
Z kolei przyszli prawnicy mają możliwość korzystania z profesjonalnie wyposażonej sali sądowej, gdzie mogą symulować prawdziwe rozprawy i inne procedury prawne. To pozwala przygotować się im do zawodów takich jak: adwokat, prokurator, sędzia czy radca prawny.
Odgrywanie scenek prawnych w sali szkolnej, a na prawdziwej sali rozpraw to zupełnie inne przeżycie, odbiór i nauka. Dodatkowym atutem jest to, że uczymy się tej praktyki od prawników prowadzących własne kancelarie, sędziów orzekających w sądach czy prokuratorów. Każda taka rozprawa jest nagrywana, a następnie dokładnie analizowana. To uczy nas prawidłowych postaw, pokazuje mocne i słabe strony. Nasze studia to połączenie teorii z praktycznym wymiarem naszej przyszłej pracy - podkreśla Dominika, studentka 3. roku Prawa.
Inżynier nowoczesnych technologii
W nowoczesnym Laboratorium uczą się również przyszli specjaliści IT z zakresu Inżynierii DevOps, Cyberbezpieczeństwa, Inżynierii IoT, Web Development czy AI i inżynierii danych. Dla nich Laboratorium wyposażono w szereg zaawansowanych technologicznie narzędzi, które wspomagają naukę w praktycznym aspekcie. Wśród nich znajdują się programowalne platformy kroczące Unitree GO 1 Edu z zaawansowanym systemem czujników i inteligentnego śledzenia, które są wykorzystywane w zajęciach z robotyki mobilnej i badań nad mapowaniem przestrzeni.
Dodatkowo Laboratorium dysponuje symulatorem cyberbezpieczeństwa, który umożliwia projektowanie symulacji ataków mailowych, złośliwego oprogramowania oraz różnych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem cyfrowym, takich jak phishing czy vishing.
W Laboratorium znajdują się także tablety, zestawy Lego Mindstorms, Lego SPIKE oraz roboty Fable, które oferują szerokie możliwości eksploracji i nauki w dziedzinie nowych technologii i robotyki. To wszystko tworzy środowisko sprzyjające intensywnej współpracy między studentami a technologią, rozwijając ich umiejętności w praktycznym zastosowaniu wiedzy informatycznej.
Wybór tej uczelni był oczywisty - chciałem już pracować w branży IT, ale też i studiować. Tutaj mogę pracować, zdobywać doświadczenie i studiować - dodaje Marcin, student 2. roku Informatyki.
Wszystko na wyciągnięcie ręki
Studia w Akademii Humanitas to więcej niż nauka. Wszystkie obiekty Akademii, od laboratoriów po sale wykładowe i obszary rekreacyjne, znajdują się w zasięgu krótkiego spaceru. To sprawia, że studenci mogą efektywnie wykorzystać swój czas na uczelni, nie tracąc go na dojazdy.
Wspólne projekty, warsztaty oraz wydarzenia kulturalne, organizowane nie tylko przez koła naukowe, ale i pracowników uczelni pozwalają na stały rozwój, w tym społeczności lokalnej.
Dzięki temu, że uczelnia organizuje bezpłatne spotkania, wykłady mogę poszerzać swoja wiedzę. Na przykład ostatnie wydarzenie Zagłębiowski Maraton Nauki pozwolił mi na uczestnictwo w zajęciach z profilerem Łukaszem Wrońskim, który prezentował swoje metody pracy, które i ja może kiedyś wykorzystam - mówi Marcin, student 4. roku Psychologii.
Akademia stawia również na rozwój międzynarodowej współpracy, oferując studia dwujęzyczne oraz programy wymiany, które pozwalają studentom zdobywać doświadczenia globalne.