Pomnik Marii Koterbskiej stanie przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej

i

Autor: UM Bielsko-Biała

Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej stanie pomnik Marii Koterbskiej. Data odsłonięcia jest symboliczna

Maria Koterbska to jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek, której utwory znają i uwielbiają miliony Polaków. Zwana królową swingu, całe życie była związana z Bielskiem-Białą, tutaj się urodziła i tutaj zmarła. Teraz miasto postanowiło ją uhonorować, stawiając jej pomnik przed budynkiem Teatru Polskiego, gdzie często występowała.

Odsłonięcie pomnika i koncert na cześć Marii Koterbskiej

13 lipca 2024 roku mija setna rocznica urodzin Marii Koterbskiej. I to właśnie na ten dzień zaplanowano uroczyste odsłonięcie pomnika artystki. Rzeźba stanie przed budynkiem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej nieprzypadkowo. To tu piosenkarka stawiał pierwsze kroki sceniczne i później niejednokrotnie występowała.

Odsłonięcie pomnika zaplanowano na godz. 12. Nieco później tego samego dnia - 13 lipca o godz. 20 - na placu Ratuszowym odbędzie się specjalny koncert z okazji stulecia urodzin Marii Koterbskiej.

Bielsko-Biała od dawna planuje uhonorować Marię Koterbską

Pomysł upamiętnienia wielkiej artystki pojawił się tuż po jej śmierci w 2021 roku. W dyskusji najważniejszym głosem dysponował syn Koterbskiej, Roman Frankl, który zaakceptował zarówno projekt, jak i miejsce upamiętnienia. Bielscy radni podjęli stosowną uchwałę w lutym tego roku.

Autorką projektu pomnika artystki jest Lidia Sztwiertnia, a odlewu z brązu dokonał Marek Żebrowski. Wcześniej powstała miniatura, którą widać na zdjęciu głównym. Pokazuje ona artystkę w wieczorowej sukni z bukietem róż na naręczu.

Kim była Maria Koterbska? Krótki biogram

Maria Koterbska urodziła się w 1924 roku w Białej (w 1951 roku połączonej z Bielskiem). Swój debiut jako piosenkarka zaliczyła w sylwestrowy wieczór w 1949 roku. Rok później wyszła za mąż za Jana Frankla, z którym miała syna Romana Frankla - aktora i piosenkarza.

Szczyt jej popularności przypadł na lata 50. i 60. Była stałą bywalczynią niedzielnych audycji Radia Katowice „Melodie świata”, miała również swój epizod w Teatrze Satyryków w Krakowie. Współpracowała też z kabaretem literatów Wagabunda, którego była współinicjatorką i główną gwiazdą. Występowała m.in. na scenach w Europie, a także dla Polonii w USA.

W 1961 roku odbyła kilkumiesięczne tournée po Związku Radzieckim. Dwa lata później wygrała drugą nagrodę podczas III Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Karierę muzyczną prowadziła aż do końca lat 70., kiedy występowała wspólnie ze swoim synem Romanem. W latach 80. wielokrotnie zasiadała w jury KFPP w Opolu. W 1987 otrzymała Honorowe Grand Prix na tym festiwalu.

Największe przeboje Marii Koterbskiej to m.in. „Augustowskie noce”, „Brzydula i rudzielec”, „Karuzela”, „Parasolki”, „Serduszko puka w rytmie cza cza”, „Wrocławska piosenka”, „Do grającej szafy grosik wrzuć”.Artystka zmarła 18 stycznia 2021 roku w Bielsku-Białej. Przyczyną śmierci było ogólne zakażenie organizmu piosenkarki, która zmagała się w chorobą nowotworową. Z ostała pochowana obok męża na cmentarzu parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej, przy ul. Grunwaldzkiej.