W neobarokowej wilii w Bielsku-Białej powstanie centrum zdrowia psychicznego

i

Autor: Powiat Bielski

Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej powstanie centrum zdrowia psychicznego. Inwestycja powinna być gotowa do końca 2024 roku

W neobarokowej wilii przy ul. Krasińskiego 28 w Bielsku-Białej powstanie centrum zdrowia psychicznego. Prace nad przebudową już ruszyły. Najważniejsze punkty to dostosowanie pomieszczeń do potrzeb pacjentów i personelu.

Dawniej w zabytkowym budynku mieściła się siedziba Beskidzkiej Izby Lekarskiej. Kiedy willa opustoszała, samorząd miasta przekazał ją powiatowi na potrzeby świadczenia usług zdrowia psychicznego.

Po modernizacji w zabytkowym budynku pojawią się magazyny, szatnie, recepcja i gabinety lekarskie. Odnowiona zostanie również elewacja, a do wymiany pójdą instalacje, drzwi, okna i oświetlenie. Obecnie w środku trwa montaż windy.

W centrum zdrowia psychicznego działać będzie poradnia zdrowia psychicznego oraz oddział dzienny. Powstanie tam również działał oddział środowiskowy, który zajmie się koordynacją wizyt domowych.

Zgodnie z harmonogramem, centrum zdrowia psychicznego powinno być gotowe do końca 2024 roku. Modernizacja i adaptacja budynku będzie kosztowała ok. 9 mln zł.

Inwestycja jest realizowana przez Bielskie Centrum Psychiatryczne - Olszówka w ramach pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia. Jego celem jest stworzenie warunków do leczenia pacjenta w jego najbliższym otoczeniu. Mówiąc krótko chodzi o to, by chory miał specjalistów "pod ręką". W przyszłości planowane jest stworzenie podobnego centrum zdrowia psychicznego w Czechowicach-Dziedzicach.