Sprawa śmierci wójta Jaworza we Włoszech. Bielska prokuratura zakończyła śledztwo

i

Autor: Pixabay, jaworze.pl

Wiadomości

Sprawa śmierci wójta Jaworza we Włoszech. Bielska prokuratura zakończyła śledztwo

Śledztwo w sprawie śmierci wójta Jaworza zostało umorzone przez bielską prokuraturę. Uznano, że nie doszło do przestępstwa. Radosław Ostałkiewicz, w maju 2023, wypadł z okna hotelu w centrum włoskiego Cagliari i zginął na miejscu.

Bielska prokuratura zakończyła śledztwo ws. śmierci wójta Jaworza

Na samym wstępie przypomnijmy. Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza, w maju 2023 roku wypadł z okna na czwartym piętrze hotelu w centrum włoskiego Cagliari. Lokalna policja ustaliła, że 44-letni samorządowiec siedział na parapecie i stracił równowagę. Przeprowadzona we Włoszech sekcja zwłok potwierdziła, iż przyczyną śmierci był upadek z okna.

Sprawę badała także bielska prokuratura okręgowa, która otrzymała wszystkie materiały ze śledztwa prowadzonego we Włoszech. 

Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie. – Postępowanie w Bielsku-Białej prowadzone było w sprawie o nieumyślne spowodowanie śmierci. [...] Prokurator uznał - w oparciu o materiały i informacje, które otrzymaliśmy z Włoch, a także te, które zgromadziliśmy tutaj – że zdarzenie nie zawierało znamion czynu zabronionego. [...] Nikt się nie przyczynił do śmierci. [...] Nie stwierdziliśmy, by doszło do przestępstwa i działania osób trzecich – powiedziała, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, Agnieszka Michulec, rzeczniczka prokuratury w Bielsku-Białej. 

Dodała także, że decyzja prokuratora jest jeszcze nieprawomocna. Agnieszka Michulec zaznaczyła, że strona włoska także zadecydowała o umorzeniu sprawy. – Podjęli decyzję o skierowaniu w tym celu wniosku do sędziego do spraw dochodzeń wstępnych. Jaki jest jego werdykt w tej chwili jeszcze nie wiemy – poinformowała.

Życiorys wójta Jaworza

Radosław Ostałkiewicz pełnił funkcję wójta Jaworza od 2014 roku. Z urzędem gminy był jednak związany dłużej, bo od 2003. Początkowo jako wolontariusz, a później w roli kierownika różnych referatów. 

W 2007 odbył staż w Brukseli, a następnie został zastępcą wójta gminy, a także zastępcą kierownika miejscowego urzędu stanu cywilnego. W 2014 został wybrany wójtem gminy Jaworze w pierwszej turze (uzyskał 62,8 proc. głosów). Cztery lata później uzyskał reelekcję (93,4 proc. głosów).