Bezpiecznie w Polsce

i

Autor: Śląska Policja

„Safe in Poland” – inauguracja kampanii kierowanej do społeczności ukraińskiej

2022-05-28 19:42

W trosce o bezpieczeństwo uchodźców śląscy policjanci, przy wsparciu uczniów oraz wolontariuszy, stworzyli kampanię informacyjno-edukacyjną „Safe in Poland”. Ma ona na celu ułatwić im funkcjonowanie w nowej rzeczywistości, w której się znaleźli...

W związku z wojną na terenie Ukrainy oraz związanym z nią napływam uchodźców narodowości ukraińskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w Wydziale Prewencji KWP w Katowicach opracowano projekt działań informacyjno-edukacyjnych. Działania te mają na celu ułatwienie uchodźcom funkcjonowanie w Polskim społeczeństwie. Tym bardziej, że pobyt tych osób w naszym kraju może być bardzo długi lub nawet stały. Realizowana w trzech obszarach akcja będzie dotyczyła uchodźców, obywateli naszego kraju oraz policjantów - informują na swoich stronach mundurowi.

Aktualnie realizowany pierwszy etap kampanii, skierowany jest do uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie województwa śląskiego. Zgodnie z założeniami kampanii, opracowany został materiał informacyjno-edukacyjny w postaci filmu oraz broszury w językach polskim, ukraińskim oraz angielskim, w których znalazły się porady i informacje dotyczące podstawowych norm prawnych, kontaktów do służb i instytucji pomocowych oraz podstawowych zagadnień prawa pracy w Polsce. W materiałach znajdą się również informacje na temat zagrożeń, związanych z czynami zabronionymi takimi, jak hejt, czy handel ludźmi, których ofiarami mogą stać się  obcokrajowcy.

Zgodnie z założeniami, policjanci z terenu województwa śląskiego odwiedzą miejsca, gdzie przebywają uchodźcy i zaprezentują im opracowane materiały, a także wezmą udział w organizowanych dla nich wydarzeniach. Opracowane w trzech językach broszury, pozwolą na skuteczne dotarcie z treściami edukacyjnymi do odbiorców pomimo bariery językowej. Ponadto film wyświetlany będzie w miejscach, gdzie na stałe lub czasowo przebywają uchodźcy.

Powstanie kampanii możliwe było dzięki wsparciu Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz współpracy z zaprzyjaźnionymi instytucjami i wolontariuszami. Ideą wspólnie prowadzonych działań była chęć udzielania pomocy osobom uciekającym przed wojną do naszego kraju, poprzez wsparcie swoimi umiejętnościami i zasobami. Uczniowie i pedagodzy Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach przygotowali autorskie projekty graficzne oraz wstępnie zmontowali film, natomiast  uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Żorach opracowali angielskie tłumaczenie przygotowanych przez policjantów treści.

Tak duża ilość osób, które zaangażowały się działania policjantów KWP w Katowicach, świadczy o tym, że w województwie śląskim nie brak jest empatii i współczucia dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie.  Policjanci z KWP w Katowicach wraz z mundurowymi z jednostek lokalnych, już w czerwcu planują szereg spotkań z uchodźcami.

Kaja Gniecioszek - teledysk do piosenki "Głowa do góry"