Remont domu pisarza Jerzego Pilcha w Wiśle ma ruszyć jeszcze w tym roku

i

Autor: UM Wisła

Inwestycje

Remont domu pisarza Jerzego Pilcha w Wiśle ma ruszyć jeszcze w tym roku

2024-02-07 11:57

W Wiśle powstanie Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha. Adaptacja domu, według planów, ma zacząć się jeszcze w tym roku. Tadeusz Papierzyński z wiślańskiego magistratu poinformował, że trwają już prace projektowe.

Remont dom Jerzego Pilcha w Wiśle ma się rozpocząć jeszcze w 2024

W niedalekiej przyszłości w Wiśle powstanie Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha. Sercem instytucji ma być wiślański dom zmarłego pisarza, którego magistrat kupił w 2022 roku za 700 tys. zł. Przypomnijmy, że wolę jego współtworzenia wyraziło także województwo śląskie jesienią ubiegłego roku.

Adaptacja domu ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Tadeusz Papierzyński z wiślańskiego magistratu powiedział, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że trwają już prace projektowe w tym temacie. 

Trwają już prace przy projekcie adaptacji budynku. Ma być gotowy na przełomie maja i czerwca. Wówczas wystąpimy do starostwa o pozwolenie na budowę. Mam nadzieję, że jesienią uda się wyłonić wykonawcę prac, a wtedy pierwsze prace mogłyby zostać wykonane jeszcze w tym roku. Jest to realne tym bardziej, że śląski urząd marszałkowski zarezerwował w tegorocznym budżecie 600 tys. zł na ten cel – dodaje Papierzyński.

Nowa instytucja ma zająć się przede wszystkim rozwijaniem Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry". W samym budynku będą się także odbywać się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. W domu, według zapowiedzi, przybliżone zostanie życie i twórczość Pilcha.

Burmistrz Wisły Tomasz Bujok informował PAP w ubiegłym roku, że szacunkowy koszt remontu i adaptacji domu wynosi około 1,8 mln zł.

Jerzy Pilch. Krótki biogram

Jerzy Pilch przyszedł na świat 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy był laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1989) za tom poetycki "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej" i Nagrody Literackiej „Nike” (2001) za powieść "Pod Mocnym Aniołem". 

Pilch ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1975 zadebiutował jako krytyk literacki. W latach osiemdziesiątych publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". Z kolei w 1999 roku zaczął pisać dla "Polityki". Później jego felietony ukazywały się w "Dzienniku", "Przekroju" i ponownie w "Tygodniku...". Zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany.