Otwarcie Pierwszego na Świecie Szlaku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ustroniu

i

Autor: Jurek Owsiak

Ustroń

Pierwszy na świecie szlak WOŚP powstał w Ustroniu. Otworzył go Jurek Owsiak

W środę 3 lipca w Ustroniu otwarto pierwszy na świecie szlak Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji do miasta przyjechał Jurek Owsiak, założyciel i prezes fundacji WOŚP.

Jurek Owsiak przyjechał do Ustronia

Uroczystego odsłonięcia tablicy przed szlakiem dokonali Jurek Owsiak, wiceprezes firmy IT Card Adam Matyjaszek, pomysłodawca całej akcji Krzysztof Zgondek i burmistrz Ustronia Paweł Sztefek wraz z dziećmi. Całej akcji przyglądali się zgromadzeni wokół wolontariusze i mieszkańcy.

Tego samego dnia Jurek Owsiak odwiedził jeszcze Chorzów i Tychy, gdzie powstały ronda imienia WOŚP.

Wszędzie przemiłe spotkania z tymi, którzy zainicjowali takie dla nas niezwykłe patronaty. Każde z tych miejsc to moc wolontariuszy, ludzi, którzy grają, którzy są z nami i którzy nadają ten niezwykle przyjacielski ton Orkiestrze. W każdym z tych miejsc także sprzęt WOŚP. Dzisiaj w Polsce (i nie tylko!) mamy 88 miejsc, które mają nazwę WOŚP, a ja piszę o tym ponieważ wszystkie te świętowania i celebracje są treścią lokalnych działań i bohaterów naszego finałowego grania. Piszę o tym ponieważ wszędzie, gdzie byliśmy, żadnych akademii ku czci czy napompowania uroczystościami, tylko nasza polska przepiękna i pełna serdeczności radość wzajemna - napisał Jurek Owsiak.

Do Ustronia przyjechał także Adam Lejman-Gąska, radny z Katowic i wieloletni wolontariusz WOŚP.To niesamowite wydarzenie pokazuje, jak wiele można osiągnąć działając wspólnie. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego szlaku i zapraszam wszystkich do odwiedzenia i wsparcia Fundacji WOŚP - stwierdził. 

Szlak WOŚP w Ustroniu

Szlak Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ustroniu powstał z inicjatywy mieszkańca Ustronia Krzysztofa Zgondka. Został zrealizowany na podstawie zaprojektowanej przez Andrzeja Nowińskiego ścieżki.

Trasa liczy łącznie 11 km i biegnie przez centrum Ustronia, bulwary, Skalicę i Zawodzie. Jest dosyć prosta i na całej długości oznaczona kolorem pomarańczowym. Ponadto na szlaku znajduje się mural o tematyce WOŚP-owskiej wykonany przez artystę Franka Myszę.

W powstanie szlaku zaangażowane były lokalne firmy: Kubala, Lakma, Ustronianka, Karczma Wrzos, Mea Travel i KompasGo. Tabliczki tej ostatniej znajdują się na trasie i informują o przystankach wirtualnych WOŚP. Można je zobaczyć w aplikacji "KompasGo - zwiedzaj inaczej", która ma w swojej bazie kilka ścieżek poprowadzonych przez Ustroń i pozwala na alternatywny sposób zwiedzania miasta.