Orszak Trzech Króli Bielsko-Biała w styczniu 2020 roku

i

Autor: Orszak Trzech Króli Bielsko-Biała (Facebook)

Bielsko-Biała

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej. Trasa, program, utrudnienia w ruchu

6 stycznia w całej Polsce przejdzie blisko 800 Orszaków Trzech Króli. Uliczne jasełka co roku przyciągają tłumy wiernych, którzy chcą razem świętować tajemnice Objawienia Pańskiego. Nie inaczej będzie w Bielsku-Białej.

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej. Program wydarzenia

6 stycznia ulicami Bielska-Białej przejdzie Orszak Trzech Króli. Świętowanie Objawienia Pańskiego rozpocznie uroczysta msza święta o godz. 10:30 w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrowicach.

O godz. 11:30 przed kościołem nastąpi formowanie orszaku. Stamtąd kolorowy przemarsz wyruszy na rynek, gdzie zaplanowano inscenizację pokłonu Trzech Króli. Następnie publiczność rozgrzeje wspólne kolędowanie z zespołem wspólnoty Miłość i Łaska Chrystusa.

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej. Utrudnienia w ruchu

W związku z uroczystym przemarszem w Bielsku-Białej wystąpią utrudnienia w ruchu. W sobotę 6 stycznia o godz. 11:30 nastąpi tymczasowe wstrzymanie ruchu na ul. Cieszyńskiej, które potrwa około godziny.

W związku z sytuacją mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w kursowaniu autobusów linii nr 1, 2, 4, 6, 7, 10, 15, 16, 23, 28, 32, 34.

Co to jest Orszak Trzech Króli? Krótko o tradycji ulicznych jasełek

6 stycznia kościół katolicki uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną w polskiej tradycji świętem Trzech Króli. Dzień ten upamiętnia moment, kiedy nowonarodzonemu Chrystusowi pokłonili się mędrcy ze Wschodu.

Z tej okazji w wielu miejscach w całej Polsce i na świecie organizowane są Orszaki Trzech Króli. To uliczne korowody, symbolizujące podróż Mędrców do Betlejem. W przemarszach biorą udział tysiące wiernych, którzy chcą razem świętować tajemnice Objawienia Pańskiego. Polskie orszaki wywodzą się z tradycji jasełkowej i kolędniczej - uczestnicy po drodze śpiewają kolędy i odgrywają biblijne scenki.

Pierwszy udokumentowany orszak odbył się w 1855 roku w Barcelonie. W Polsce tradycję zapoczątkował wielobarwny korowód, który w 2009 roku przeszedł ulicami Warszawy. Od tego czasu uroczyste przemarsze są organizowane w setkach polskich miast i miasteczek. Podobne wydarzenia odbywają się w całej Europie, a także w Ameryce Północnej, Południowej, Azji i Afryce. W każdym miejscu ma inny klimat, powiązany z lokalną kulturą i pogodą.

Zobacz, jak wyglądał Orszak Trzech Króli 2023 w Bytomiu: