Ogromne burze nad Wisłą. Alarm na rzece Wisła w Ustroniu. Są też utrudnienia drogowe

i

Autor: Wiesław Olma Ogromne burze nad Wisłą. Alarm na rzece Wisła w Ustroniu. Są też utrudnienia drogowe

Wydarzenia

Ogromne burze nad Wisłą. Alarm na rzece Wisła w Ustroniu. Są też utrudnienia drogowe

2023-08-26 18:17

W rejonie Wisły przeszła w sobotnie południe burza, której towarzyszyły silne opady i wiatr. Z danych IMGW wynika, że najwięcej deszczu spadło w Wiśle - 27,8 mm w godzinę. Strażacy są wzywani do pompowania wody z piwnic. Na Żywiecczyźnie nieprzejezdna jest droga S1 w Lalikach.

Z danych IMGW wynika, że Wisła w Ustroniu osiągnęła o godzinie 11.00 poziom alarmowy, który wynosi tam 230 cm. Silny deszcz spadł w południe także na Czantorii w Ustroniu – 28,3 mm, Łodygowicach – 26,7 mm, a także w Szczyrku – 19,5 mm.

Ciężka sytuacja w Wiśle i okolicach

Strażacy z Cieszyna poinformowali, że otrzymują wezwania do wypompowywania wody z piwnic w domach w rejonie Wisły i Istebnej. Wylały lokalne potoki. Interweniują też przy udrożnianiu przepustów i usuwaniu złamanych konarów. W sumie otrzymali już około 40 wezwań.

Ze względu na fatalną pogodę i zniszczenia, jakie spowodowała burza w Wiśle, władze miasta odwołały zaplanowane na dzisiaj dożynki. 

Koleje Śląskie odwołują kursy z powodu burzy w Wiśle

Z powodu gwałtownej burzy linia kolejowa na szlaku Wisła Uzdrowisko - Wisła Głębce jest nieprzejezdna. Ulewne deszcze spowodowały osunięcie się gruntu na tory. Koleje Śląskie organizują komunikację zastępczą. Koleje odwołały kursy relacji:

 Wisła Głębce 16:16 – Katowice 17:58

Wisła Uzdrowisko 15:36 – Katowice 17:17

Obficie padało też na Żywiecczyźnie. W Lalikach zerwane zostały przewody energetyczne przy drodze ekspresowej S1 w kierunku Słowacji. Policjanci z Żywca podali, że trwa już usuwanie zagrożenia. Na razie droga jest nieprzejezdna. Kierowcy mogą się kierować na starą szosę.

Na południu województwa śląskiego obowiązuje ostrzeżenie III stopnia IMGW dla powiatów na południu województwa śląskiego. Synoptycy prognozują burze, którym miejscami będą towarzyszyły bardzo silne opady deszczu do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km na godzinę. Miejscami może spaść grad. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 21.00 w sobotę.