Dworzec w Żywcu

i

Autor: Wikimedia Commons

Inwestycje

Modernizacja linii kolejowej nr 139. Stacja w Żywcu zostanie całkowicie przebudowana

W związku z modernizacją linii kolejowej nr 139, sporo będzie działo się w Żywcu. Wiadomo już, że przebudowa czeka dworzec PKP, powstanie także nowa stacja.

Modernizacja linii kolejowej nr 139. W Żywcu planowane są spore zmiany

W lutym 2020 roku PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na dokumentację przedprojektową dla modernizacji linii kolejowej 139: Czechowice Dziedzice – Zwardoń. Efektem przyszłej modernizacji ma być skrócenie czasu przejazdu oraz poprawa standardu podróży i większa dostępność pociągów. 

W listopadzie tego roku miało miejsce spotkanie dotyczące studium wykonalności dla tego zadania. W jego trakcie poinformowano o wyborze wariantu modernizacji tej linii kolejowej.

Do realizacji wybrano wariant W3a bez budowy tunelu z Soli do granicy Państwa, a uwzględniający przebudowę tunelu w Bielsku-Białej. Linia ma być dwutorowa od Bielska-Białej do Węgierskiej Górki i na odcinku Milówka Zabawa - Sól – informuje, w mediach społecznościowych, Stowarzyszenie "Kolej Beskidzka".

Stowarzyszenie przekazało także, że stacja w Żywcu zostanie całkowicie przebudowana. Powstanie przejście pod torami, a dotychczasowa kładka będzie zdemontowana. Zaplanowano także budowę nowego przystanku Żywiec Browar.