Kaczka buduje sobie gniazdo na dachu bielskiej galerii. Przyrodnicy pomogli kaczuszkom zejść do wody

i

Autor: kadr z filmu na facebookowym profilu Ośrodek Rehabilitacji "Mysikrólik" Na Pomoc Dzikim Zwierzętom w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała

Kaczka buduje gniazdo na dachu bielskiej Sfery. Przyrodnicy pomagają kaczuszkom zejść do wody

Od kilku lat na dachu Galerii Sfera w Bielsku-Białej mieszka kaczka krzyżówka. W zacisznym kącie zielonego ogrodu buduje sobie gniazdo i to tam wylęgają się młode kaczuszki. Niestety, każdego roku powtarza się ten sam problem.

Kaczka buduje gniazdo na dachu Galerii Sfera w Bielsku-Białej

Młode po wykluciu powinny pójść za mamą w kierunku wody. Ale na dachu bielskiej galerii żadnej rzeki nie ma. Biała płynie co prawda obok Sfery, ale gniazdo od tafli dzielą cztery piętra wysokości i ruchliwa droga. Można się domyślić, jak mógłby się zakończyć taki skok. Dlatego kaczuszkom i ich mamie co roku pomaga Ośrodek Rehabilitacji "Mysikrólik" Na Pomoc Dzikim Zwierzętom w Bielsku-Białej.

Już od kilku lat pewna kaczka serwuje nam nie lada interwencję. W zielonych ogrodach na dachu Sfery w Bielsku-Białej co roku kaczka krzyżówka zakłada gniazdo. Problem w tym, że nie jest jej łatwo z czwartego piętra sprowadzić maleńkie kaczuszki na wodę. Jedyną opcją jest skok z dużej wysokości wprost na ruchliwą drogę. Z kolei nasz problem to złapać wszystkie błyskawicznie przemieszczające się w zaroślach młode i bezpiecznie połączyć je z matką na wodzie - opowiadają pasjonaci z "Mysikrólika".

Młode kaczuszki uratowane przez specjalistów z "Mysikrólika"

Kaczej mamy nie dało się złapać, więc trzeba ją było zmusić do lądowania na pobliskiej rzece. Dopiero wtedy małe kaczuszki zostały wypuszczone do rzeki, gdzie połączyły się ze swoją opiekunką. Jak przyznają specjaliści z Ośrodka, zadanie jest dość stresujące i niełatwe. - Co rok wygląda to nieco inaczej, ale za każdym razem się udaje! - dodają.

Filmik z akcji w Galerii Sfera można zobaczyć poniżej.