Kacper Sztuka robi furorę w Formule 4. Cieszynianin zdominował rywalizację we Włoszech

Autor: Kacper Sztuka/Facebook/Materiały prasowe Kacper Sztuka robi furorę w Formule 4. Cieszynianin zdominował rywalizację we Włoszech

Być może rośnie nam następca Roberta Kubicy. Mowa o Kacprze Sztuce, który ma wielką szansę na wygranie włoskiej Formuły 4. 17-latek jest liderem klasyfikacji a w ostatnich wyścigach nie dawał rywalom zbyt wiele szans na zwycięstwo.

Fantastyczny weekend Kacpra Sztuki w Formule 4

Świetny weekend zaliczył Kacper Sztuka, który startuje obecnie we włoskiej Formule 4. 17-latek z Cieszyna, który jest kierowcą zespołu US Racing niczym najlepsi kierowcy Formuły 1 zdominował wyścig na torze Mugello.

W weekend odbyły się łącznie trzy wyścigi. Jeden w sobotę, a dwa w niedzielę. W każdym z nich startował z Pole Position. Kacper Sztuka wszystkie wyścigi wygrał, zaliczając rajdowego hat tricka. Dzięki tym zwycięstwom Kacper objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej gromadząc 258 punktów i wyprzedzając o półtora Brytyjczyka Arvida Lindblada. Na trzecim miejscu znajduje się Amerykanin Ugo Ugochukwu, który zebrał 240 punktów.

Ostatnie trzy wyścigi tego sezonu odbędą się w dniach 14-15 października na włoskim torze Vallelunga.

Kim jest Kacper Sztuka, utalentowany, młody rajdowiec?

Kacper Sztuka urodził się 29 stycznia 2006 roku w Cieszynie. Jest synem kierowcy rajdowego Łukasza Sztuki, więc miłość do szybkiej jazdy ma wpajaną już od pierwszego dnia, kiedy pojawił się na świecie.

Ściganie zaczynał od gokartów. Po raz pierwszy pojawił się na torze w wieku 4 lat w Tychach, gdzie jeździł w kategorii Bambino, a potem na otwartym torze w Wodzisławiu Śląskim. Pierwszy start w zawodach miał miejsce w Czechach, od 9 roku życia startuje w wyścigach we Włoszech. Startował w kategoriach: Baby-60, Mini-60, Junior-Rok Ok-Junior.

Pierwsze jazdy w bolidzie Formuły 4 odbył w wieku 13 lat. W 2019 roku testy były zadowalające, dzięki czemu zespoły Formuły 4 zwróciły na niego uwagę. Na torze zadebiutował 16 maja 2021 roku a torze Circut Paul Rickard we Włoszech. Został wtedy najmłodszym kierowcą Formuły 4 w historii.

W kolejnym sezonie dołączył do US Racing R Ralfa Schumachera i Gerharda Ungara. Na 19 startów cztery razy był na podium, z czego dwa razy na najwyższym. Zwycięstwo odniósł w trzecim wyścigu pierwszej rundy na torze Imola. W klasyfikacji generalnej zajął wtedy 6 miejsce. Ponadto Kacper Sztuka a zanotował gościnny występ w pięciu wyścigach Niemieckiej Formuły 4, gdzie dwukrotnie zajął drugą lokatę i łącznie w pięciu wyścigach dwóch rund zdobył 64 pkt i 10. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W obecnym sezonie zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej i ma duże szanse, na zwycięstwo w tym sezonie. Na swoim koncie ma zwycięstwo pierwszej edycji serii Formuły Winter Series, gdzie wygrał pięć na sześć pierwszych wyścigów.