Fabryka Fiata w Bielsku-Białej zostanie zlikwidowana. Jest porozumienie ws. odejść pracowników

i

Autor: FCA Group

Wiadomości

Ogromne zwolenienia w gigantycznej fabryce w Bielsku Białej. Zwolnionych zostanie kilkaset osób

Władze likwidowanej spółki FCA Powertrain w Bielsku-Białej i związkowcy porozumieli się w sprawie warunków odejść ponad 450 pracowników. Przypomnijmy, że produkcja w tym miejscu zostanie wygaszona jeszcze w tym roku.

Jest porozumienie w FCA Powertrain ws. odejść pracowników

Do końca 2024 roku zlikwidowany zostanie zakład FCA Powetrain w Bielsku-Białej. Taka decyzja jest spowodowana wprowadzeniem przez Komisję Europejską regulacji dotyczących emisji spalin silników spalinowych, a co za tym idzie spadek zamówień na nie. To wszystko oznacza, że pracę niebawem straci ponad 450 pracowników. 

Władze bielskiej spółki i związkowcy porozumieli się w czwartek, 25 stycznia w sprawie warunków odejść wszystkich osób. 

Negocjacje zakończyły się podpisaniem porozumienia. Pracownicy otrzymali możliwość przejścia do innych naszych fabryk. To łączy się z wsparciem finansowym. [...] Pracownicy, którzy się na to nie zdecydują, bo różne są sytuacje życiowe, otrzymają możliwość skorzystania z korzystnych pakietów odejść. Obejmują wielokrotność wynagrodzenia miesięcznego, która pozwala zabezpieczyć okres transformacji zawodowej. [...] Pracownicy mają czas na podjęcie decyzji do końca lutego – powiedziała, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w Polsce.

Dodała także, że wysokość odpraw zależy od stażu pracy. Agnieszka Brania powiedziała ponadto, że wynegocjowana została podwyżka płac, która obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku.

Wanda Stróżyk, szefowa struktury międzyzakładowej Solidarności, która zrzesza związkowców ze spółek należących do Stellantis, powiedziała PAP że pracownicy, którzy zdecydują się odejść otrzymają od 8 do 24 miesięcznych wynagrodzeń. Z kolei osoby, które podejmą pracę w innej fabryce grupy, otrzymają odprawę w wysokości od 12 do 14 pensji. 

Pierwsza grupa pracowników z fabryki w Bielsku-Białej odejdzie już w marcu. Będzie to ok. 100-140 osób. 

QUIZ PRL. Tajemnice Fiata 126p. Pamiętasz podróże kultowym autem?

Pytanie 1 z 10
Aby uruchomić szwankujący silnik malucha najczęściej: