– Balonowa walwuloplastyka aortalna wykonywana jest u pacjentów z bardzo ciężkim zwężeniem zastawki aortalnej i objawami zagrażającymi życiu, gdy chory nie kwalifikuje się do operacji jej wymiany ze względu na bardzo duże ryzyko. Zabieg ma na celu ustabilizowanie stanu pacjenta tak, by później możliwe było wykonanie małoinwazyjnego wszczepienia zastawki – komentuje operator dr n.med. Marcin Dębiński, Ordynator Oddziału Kardiologicznego.
W sierpniu w nowo otwartym Oddziale Kardiologii Szpitala w Żywcu odbyły się dwa pierwsze zabiegi implantacji stymulatorów serca, tzw. rozruszników, u pacjentów z zagrażającymi życiu zaburzeniami rytmu serca. Zabiegi te wykonuje się u pacjentów, u których własny rytm serca jest zbyt wolny lub występują przerwy w biciu serca. Objawia się to zasłabnięciami, zawrotami głowy i może doprowadzić do utraty przytomności.Procedury przebiegły bez powikłań, pacjenci po operacji czuli się dobrze i po kilku dniach zostali wypisani do domu – mówi operator dr Rafał Sznajder, na co dzień pracujący na Oddziale Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Ochojcu, z którą to placówką szpital współpracuje w ramach programu Kompleksowej Opieki Kardiologicznej KOS-Zawał.
W Polsce co roku wszczepia się około 30 tysięcy stymulatorów. Osoby ze wszczepionym rozrusznikiem muszą regularnie zgłaszać się na kontrolę, zwykle raz lub dwa razy w roku. Teraz mieszkańcy Żywiecczyzny będą mieli dostęp do specjalistów kardiologów w swoim szpitalu.
W najbliższej przyszłości planowane są zabiegi leczenia bardziej zaawansowanych zaburzeń rytmu serca takie jak implantacje kardiowerterów-defibrylatorów i układów resynchronizujących oraz ablacje arytmii – komentuje Ordynator Oddziału Kardiologii dr Marcin Dębiński.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy