Tradycja noszenia mieszczańskiego stroju żywieckiego trafi na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego [ZDJĘCIA]

2020-02-11 12:52

Dla Żywczaków strój mieszczański – to nie tylko barwna historia sięgająca XVIII stulecia, ale przede wszystkim to element tożsamości. Teraz strój ma szansę na prawną ochronę. A wszystko dzięki wpisowi na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego.

Stowarzyszenie Asysta Żywiecka przygotowuje się do wpisania tradycji noszenia mieszczańskiego stroju żywieckiego na zaszczytną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego. Jednym z elementów przygotowań są konsultacje społeczne - te zaplanowano już na 22 lutego w sali ratuszowej urzędu miasta.

Wtedy właśnie członkowie stowarzyszenia dumnie prezentować będą bogactwo stroju mieszczańskiego.

- Na listę wpisujemy nie sam strój, a tradycję i zasady jego noszenia - wyjaśnia Dorota Firlej ze Stowarzyszenia Asysta Żywiecka. – Nas w strojach nie da się ominąć i nie zauważyć i… nie podziwiać. Ten strój jest jedyny w swoim rodzaju – z dumą zaznacza.

Dla Żywczaków strój mieszczański – to nie tylko barwna historia sięgająca XVIII stulecia, ale przede wszystkim to element tożsamości - dodaje Zbigniew Tetłak z Asysty.


- Noszenie stroju odzwierciedla to, kim byli Putosze. Oni byli przede wszystkim ludźmi o olbrzymiej dumie, która kształtowała się w nas przez wieki. Nasz strój mieszczański jest odzwierciedleniem dumy i poczucia tożsamości ludzi, dla których najważniejsze jest miasto – tłumaczy członek Asysty Żywieckiej.

Podczas spotkania w ratuszu promującego strój żywiecki będą także zbierane podpisy na listach poparcia, które zostaną dołączone do wniosku o wpis. Każdy może więc w tym dniu wesprzeć działania Putoszy.

Kolejnym etapem będą już starania o wpis na listę Unesco – zdaniem członków Asysty - żywiecka tradycja może na nią trafić w ciągu pięciu najbliższych lat.
Początek spotkania w żywieckim ratuszu 22 lutego o 10.00