Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej uruchamiania nowe zabiegi. Pomogą osobom zmagającym się z przewlekłym bólem

i

Autor: Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej uruchamiania nowe zabiegi. Pomogą osobom zmagającym się z przewlekłym bólem

2023-02-28 13:46

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej rozpoczął w lutym wykonywanie zabiegów termolezji u pacjentów z przewlekłymi zespołami bólowymi, opornymi na leczenie farmakologiczne.

Nowa metoda leczenia w szpitalu Wojewódzkim

Termolezja to małoinwazyjny zabieg wykorzystywany w leczeniu bólu stawów okołokręgosłupowych (w leczeniu bólu kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego). Polega na wyłączeniu nerwów przewodzących ból za pomocą fal o wysokiej częstotliwości, dzięki czemu dolegliwości bólowe mogą ustąpić. Ten rodzaj leczenia zalecany jest osobom zmagającym się z przewlekłymi bólami  którym ulgi nie przynoszą już leki. Najczęstszymi wskazaniami do termolezji są właśnie bóle kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, wywołane zmianami w stawach międzykręgowych - tzw. zespół stawu międzykręgowego, a także bóle twarzy - np. neuralgia nerwu trójdzielnego i bóle kości ogonowej.

Pierwszy zabieg tego typu w Szpitalu Wojewódzkim wykonano u pacjenta z przewlekłym bólem kręgosłupa lędźwiowego. Zabieg polegał na odnerwieniu stawów międzykręgowych za pomocą elektrody wprowadzanej przezskórnie, pod kontrolą RTG. Celem zabiegu jest zmniejszenie dolegliwości wywołanych przeciążeniem i zmianami zwyrodnieniowymi wymienionych stawów.

Szpital Wojewódzki kupił aparat do termolezji. Urządzenie kosztowało ponad 146 tys. złotych. Ponad 90 procent tej kwoty to dotacja z budżetu województwa śląskiego.  Aparat do termolezji zainstalowany został w Centralnym Bloku Operacyjnym Szpitala Wojewódzkiego. Zabiegi termolezji wykonywane są w ramach hospitalizacji i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.