Nowy skansen w Wiśle otwarty. Dla zwiedzających - od początku ferii zimowych

i

Autor: UM Wisła

Turystyka

Skansen w Wiśle otwarty! To Habsburska Osada Gospodarcza

2024-01-23 8:55

Skansen w Wiśle został oficjalnie otwarty i cieszy się sporym zainteresowaniem. Habsburska Osada Gospodarcza „U początków Wisły” jest nową atrakcją dla turystów przybywających do Wisły i stanowi kompendium wiedzy o historii gospodarczej miasteczka na tle dziejów Księstwa Cieszyńskiego. Sprawdź godziny i otwarcia i ceny biletów do skansenu w Wiśle.

Skansen w Wiśle otwarty - dla mieszkańców i turystów

Historia beskidzkich lasów, dzieje wiślańskiej gospodarki, Księstwa Cieszyńskiego, kuchnia, geologia, kuchnia, legendy i gwara, a także turystyczny rozwój Wisły jako letniska - to m.in. takie są tematy ekspozycji w uroczyście otwartym skansenie w Wiśle - nowej atrakcji turystycznej kurortu. Działa pod nazwą Habsburska Osada Gospodarcza „U początków Wisły”. 

- Cieszę się, że udało się w całości zrealizować ten projekt. Miejsce to już jesienią cieszyło się sporą popularnością, gdyż piękne jest położenie tego kompleksu nad stawem, w pobliżu lasu i potoku Wisełka. Wierzę, że będzie to kolejna przestrzeń w naszym mieście, w której zarówno mieszkańcy, jak i turyści będą się dobrze czuli. A bogactwo ekspozycji sprawi, że nie będą się tutaj nudzić ani dzieci, ani dorośli – mówił na otwarciu burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Zobacz zdjęcia ze Skansenu w Wiśle

Odnowione obiekty pochodzą z początku XX wieku

Skansen składa się z odbudowanej oficyny, która niegdyś była częścią kompleksu budynków należących do zameczku na Zadnim Groniu, rezydencji prezydenta RP, a także obiektu mieszkalno-gospodarczego. Oba obiekty pochodzą z początku XX wieku.

Prace przy odbudowie budynków, które znajdują się nieopodal zapory w Wiśle Czarnem, trwały rok. Realizowała je firma z Czechowic-Dziedzic koło Bielska-Białej - w przetargu otrzymała 10,5 mln zł, natomiast 7,5 mln zł samorząd pozyskał z UE. Obiekty zmodernizowano w ramach wspólnego projektu Wisły i czeskiego miasta Trzyniec pt. „Śląsk Cieszyński - wspólna historia drewna, żelaza i ludzi". 

Kiedy jest otwarty skansen w Wiśle?

Skansen w Wiśle można zwiedzać cztery dni w tygodniu. Skansen otwarty jest od czwartku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 18:00.

Skansen w Wiśle: bilety

Wejście do skansenu w Wiśle jest płatne.

Wstęp do Habsburskiej Osady Gospodarczej w Wiśle to koszt 15 zł za bilet normalny i 10 zł za bilet ulgowy.

Dostępny jest również bilet rodzinny (2+1, 2+2, 2+3) w cenie 30 zł.

Bezpłatne wejście możliwe jest po okazaniu Wiślańskiej Karty Mieszkańca. Te osoby ekspozycję mogą zwiedzać bezpłatnie do końca marca 2024 r.

Gdzie jest skansen w Wiśle?

Skansen zlokalizowany jest w Wiśle Czarnem.

Adres:

Wisła, ul. Czarne 3n i 3p.