Nowe miejsce w bibliotece

i

Autor: Katarzyna Graboń

Nowe, sympatyczne miejsce w Żywieckiej Biblioteki Samorządowej

2021-08-08 19:42

Dzięki współpracy Żywieckiej Biblioteki Samorządowej oraz miasta Frydlant nad Ostrawicą” powstało „SymPatio” czyli przestrzeń służąca odpoczynkowi turystów, mieszkańców Żywca i okolic oraz prezentująca walory historyczne i kulturowe zabytkowego budynku Biblioteki, zwanego „Siejbą”

W projekcie chodzi o promocję walorów turystycznych obu miast przyczyniająca się do wzrostu transgranicznego ruchu turystycznego w Żywcu i Frydlancie. - „SymPatio” w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej zauroczy nas i porwie w krainę czarów. A to za sprawą nie tylko tajemniczych zawiłości historii Siejby, ale także dzięki nawiązaniu do literackich motywów i siły wyobraźni ukształtowanej pod wpływem pewnej lektury… - zapowiada Kornelia Gąsiorek - dyrektorka ŻBS.Nowa atrakcyjna przestrzeń publiczna wymagała sporo przygotowań i sporo pracy budowlanej. W ramach programu wykonano prace budowlano-remontowe polegające na renowacji istniejącego dziedzińca biblioteki i przystosowano go do funkcji wypoczynkowej. Teraz ta przestrzeń będzie mogła służyć turystom, a także jako letnia czytelni, w której będzie można organizować imprezy kulturalne w mniejszym gronie.

- „SymPatio” jest uzupełnieniem oferty turystycznej centrum Żywca promującym także atrakcje turystyczne Frydlantu. Turyści, mieszkańcy Żywca i okolic będą mogli nieodpłatnie korzystać z „SymPatio” oraz zwiedzać zabytkową „Siejbę” pod opieką pracowników Biblioteki - zachęca dyrektorka.Projekt adresowany jest także do turystów preferujących tzw. „slow tourism”, poświęcających na zwiedzanie więcej czasu, koncentrujących uwagę nie tylko na najbardziej rozpoznawalnych atrakcjach, ale także znajdujących czas na skorzystanie z atrakcji bardziej kameralnych, przystosowanych do indywidualnego zwiedzania. Z efektów projektu korzystać będzie cała społeczność pogranicza polsko-czeskiego.Od początku sierpnia każdy kto tylko ma ochotę może zwiedzić Żywiecką Bibliotekę Samorządową z pracownikiem, który przybliży historię budynku, pokaże różne ciekawe miejsca – często nieudostępniane czytelnikom. Dodatkowo dla rodzin z dziećmi w wieku 3-12 lat jest możliwość skorzystania z krótkich warsztatów poświęconych lokalnej historii. W programie takich wycieczek - przybliżenie historii Siejby i Żywca, zwiedzanie budynku oraz zajęcia plastyczne na „Sympatio”. W sierpniu zaplanowano cykl zajęć przeznaczonych dla dzieci oraz młodzieży, podczas których uczestnicy poznawać będą tradycyjne bibułkarstwo oraz technikę malowania na szkle. Na zajęcia obowiązują zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona.

Mikroprojekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz ze środków własnych za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

Nowe miejsce w Żywcu - odpoczniesz i poczytasz książkę - mówi
Fryderyki 2021 - wywiad z Mery Spolsky