Na pierwszym spotkaniu w Starej Chałupie historię powstania w tym miejscu Muzeum opowiedziała Anna Babicka pracownica GOK w Milówce. Powstanie chałupy datuje się na rok 1739 . Lokalna legenda głosi, że w chałupie miał się zatrzymać król Jan Kazimierz podczas ucieczki przed Szwedami. Miał tu nocować również Jan III Sobieski w drodze do Wiednia. "Stara Chałupa” to nie tylko muzeum, w którym zwiedza się ekspozycje, ale również miejsce spotkań, podczas których można zobaczyć pokaz przędzenia wełny, łuskania fasoli czy skubania pierza.
Na kolejnym spotkaniu zorganizowanym przez "Fajne Baby" o życiu i twórczości "milowieckiego sabały",prawdziwego górala i gazdy, nauczyciela, miłośnika i twórcy folkloru Żywiecczyzny opowiedziała bratanica Józefa Szczotki , Ewa Kojro. Pani Ewa pokazała pamiątki po swoim wujku, stare zdjęcia, opowiedziała godki góralskie, pokazała oryginał hymnu milowieckiego "Naszą piękną Milówkę",którego autorem jest właśnie Józef Szczotka. Nie obyło się też bez zaśpiewania tej pieśni i zatańczenia fragmentu Hajduka przez seniorki biorące udział w spotkaniu.
Dotarł również na spotkanie pan Jerzy Talik, który urodził się w tej właśnie chałupie. Opowiedział o powojennych losach tego obiektu i zaginionym bardzo cennym obrazie prawdopodobnie z pracowni Jan Matejki. ( posłuchaj poniżej)
Na kolejnym spotkaniu w Starej Chałupie Andrzej Maciejowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce, folklorysta, instrumentalista i jak o sobie mówi "dziad powiatowy" opowiadał o góralskiej kulturze. Przybliżył szczegóły stroju góralskiego, pokazał wiele instrumentów ludowych: piszczałki, trombity, rogi, dudy, okaryny, na których to w dawnych czasach grali górale. Pan Andrzej potrafi zagrać na nich wszystkich stąd poza prezentacją były także popisy muzyczne.( galeria poniżej)
Nie mogło zabraknąć również historii dziadów noworocznych. W samej Milówce dziś funkcjonuje 12 grup dziadowskich, na całej Żywiecczyźnie jest ich kilkadziesiąt. Cztery lata temu Kolędowanie Dziadów Noworocznych na Żywiecczyźnie zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Teraz trwają przygotowania do założenia stowarzyszenia obejmującego grupy kolędnicze z terenu całego powiatu. Już niebawem-jak zapewnia Andrzej Maciejowski -czyli "dziad powiatowy" - grupy kolędnicze z Żywiecczyzny będą w końcu miały swoją "dziadowską" siedzibę.
Górale to wyjątkowi ludzie, którzy dbają o rodzinę, tradycję, wiarę i dziedzictwo przodków, dlatego projekt grupy nieformalnej "Fajne Baby" skupia się na temacie górali. Nie bez powodu rok 2021 w związku z uchwałą Sejmiku Śląskiego został w naszym województwie ogłoszony Rokiem Górali. 25 listopada w Starej Chałupie odbędzie się podsumowanie spotkań edukacyjnych na temat kultury i tradycji górali z Żywiecczyzny i finał projektu " Seniorzy duchem młodzi".