Niebawem wystartują Żywieckie Gody

i

Autor: FB GOK Milówka

Żywieckie Gody – wspaniały czas dobrych życzeń, radości i nadziei – zbliża się wielkimi krokami!

2023-01-05 20:05

Przed nami 54. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody 2023.

Już niebawem, na Żywiecczyźnie zrobi się głośno - wielkimi krokami zbliżają się Żywieckie Gody.To impreza skupiająca w sobie zwyczaje związane z wchodzeniem w nowy rok i życzeniami pomyślności. Co istotne, grupy dziadów - wciąż autentycznie odwiedzają gospodarzy na przełomie starego i nowego roku. - Dziady to nasz towar eksportowy - naprawdę mamy czym się chwalić - przyznaje Mariusz Hujdus - jeden z koordynatorów imprezy w Żywcu.- Często wyjeżdżamy bardzo daleko, w poszukiwaniu egzotyki, tymczasem coś bardzo wyjątkowego mamy u siebie. To tradycja zasługująca na uwagę - podkreśla.W dniach 14-15 stycznia w Klubie Papiernik Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu odbędzie się przegląd grup kolędniczych i obrzędowych występujących „w izbie”, natomiast 21 stycznia w Milówce będzie miał miejsce przegląd grup obrzędowych występujących w plenerze – czyli Dziadów Noworocznych i Jukacy. Z kolei w Żywcu dzień plenerowy Żywieckich Godów oraz Beskidzki Karnawał przypadają 28 stycznia. Koncert laureatów przeglądu grup kolędniczych i obrzędowych odbędzie się w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz (MDK) w Bielsku-Białej dnia 29 stycznia.

Grupy wciąż kolędują po wsiach, i tradycja ma się całkiem nieźle. Natomiast sama impreza spowodowała także nutkę rywalizacji - dzięki czemu tradycja wciąż może się rozwijać.- To rozwijająca delikatna konkurencja, dzięki której grupy mogą wciąż się rozwijać i prezentować coraz wyższy poziom - dodaje nasz rozmówca. Dziady - jako impreza zaistniały w Żywcu w 1968 roku, po raz pierwszy kolędników zaprosił na żywiecki Tadeusz Trębacz. W tym roku - impreza rozpocznie się już 14 stycznia - przeglądem grup występujących w izbie. Na 21 stycznia - zaplanowano dzień plenerowy w Milówce, a 28 stycznia kolejny raz grupy spotkają się w plenerze na żywieckim rynku.

Celem Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody jest kultywowanie i popularyzacja ludowych obrzędów związanych z okresem od św. Andrzeja, poprzez adwent, Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok - do końca mięsopustu, jak również propagowanie tradycji kolędniczych na styku Starego i Nowego Roku, realizowanych przez grupy Dziadów Noworocznych oraz wywodzących się z żywieckiego Zabłocia Jukacy.

Wielka podwyżka w PKP Intercity. Bilety kolejowe znów mocno zdrożeją