Morze śmieci...

i

Autor: Społeczna Straż Rybacka Powiatu Żywieckiego

Żywiec pomoże pozbyć się morza śmieci

2021-05-20 19:48

Nie milkną echa publikacji w sieci zdjęć „morza plastiku” czyli śmieci – głównie plastikowych butelek, które zalegały przy ujściu Soły do Jeziora Żywieckiego.

Miasto Żywiec wspomoże Wody Polskie w sprzątaniu „morza plastiku”

W ostatnich dniach w internecie pojawiło się sporo  filmików dotyczących zanieczyszczenia ujścia rzeki Soły do Jeziora Żywieckiego ogromnymi ilościami plastiku. Miasto Żywiec postanowiło wesprzeć właściciela terenu Wody Polskie w zakresie przywrócenia na tym miejscu porządku. Jesteśmy w stałym kontakcie z tą instytucją.

–  Wiemy, że część terenu została już uprzątnięta. Jednak intensywne opady deszczu, które towarzyszyły nam przez ostatnie dni, sprawiły, że nie mogła być dalej kontynuowana. Bierzemy pod uwagę sygnały ekologów, którzy zwracają uwagę na sezon lęgowy ptaków oraz inne okoliczności, dlatego też kolejne akcje sprzątania tego terenu odbędą się, gdy opadnie poziom wód (obecny uniemożliwia kontynuowanie akcji) oraz gdy nie będzie zakłócało to rytmu natury. Jednocześnie zwracam uwagę, że śmieci te nie pojawiły się tam same. Problem ujścia rzeki Soły to tak naprawdę kwestia śmieci, które napływają z wszystkich jej dopływów, dlatego apeluję do wójtów wszystkich gmin powiatu żywieckiego o to, by zadbali o czystość brzegów potoków i rzek przepływających przez ich gminy – mówi burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Czyste wody to nasz wspólny obowiązek! Kolejną akcję sprzątania Jeziora planujemy m.in. wspólnie z Wodami Polskimi już na 28 maja.

Posprzatają... morze plastiku
Ryby morskie – dlaczego warto je jeść?