Dotknij historii

i

Autor: OPG WG

Zajrzyj do schronu. Węgierska Górka zaprasza na noc w wyjątkowym muzeum

2022-05-19 23:18

Noc muzeów - to okazja by dotknąć wyjątkowej historii. Obrońcy do końca pozostali na stanowiskach...

- Bohaterska obrona w Węgierskiej Górce - z 1939 roku przeszła do historii jako Westerplatte południa. Z zaplanowanych tam 16 schronów bojowych - do wybuchu wojny udało się wybudować zaledwie pięć… Wszystkie noszą nazwy na literę „W”- Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej - wpadnijcie właśnie do Węgierskiej Górki na wyjątkową noc muzeów. - To wyjątkowa historia dosłownie na wyciągnięcie ręki - a wszystko już najbliższą sobotę - zaprasza Edyta Żółta z ośrodka promocji gminy.

Klub Miłośników Oręża Polskiego „Lech” oraz Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka zapraszają na wyjątkową noc muzeów - spotkamy się o 20.00 przy schronie bojowym „Wędrowiec”. Prócz prelekcji historycznej, będziecie mieć możliwość obejrzenia nieeksponowanych do tej pory eksponatów - zapewnia.

Na miłośników historii będzie dostępna też kuchnia polowa z grochówką. Nie zabraknie też ogniska. Spotkanie będzie też okazją, by wesprzeć naszych sąsiadów z Ukrainy - dodaje Edyta Żółta. - Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka żywności długoterminowej, która zostanie przetransportowana bezpośrednio na Ukrainę - dodaje nasza rozmówczyni.

W 2021 roku decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Schron Bojowy "Wędrowiec" został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

W ten wyjątkowy wieczór - zwiedzanie utworzonego w nim muzeum jest bezpłatne. Polecamy...

Zajrzyj do schronu - Węgierska Góka zaprasza na noc w wyjątkowym muzeum
Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko