Stacjonarnie, ale z ograniczeniami

i

Autor: pixabay

Wystartował nowy rok szkolny

2021-09-01 14:07

Nauka rozpoczyna się w trybie stacjonarnym, choć z ograniczeniami

W tym roku 1379 osób zdecydowało się na naukę w szkołach prowadzonych przez powiat. Młodzież rozpoczyna naukę w trybie stacjonarnym, choć niezbędne będzie funkcjonowanie z ograniczeniami. - W dalszym ciągu podtrzymujemy obowiązek noszenia masek w przestrzeniach wspólnych szkoły, oraz w miejscach, gdzie nie ma możliwości zachowania bezpiecznego dystansu - chodzi głównie o przerwy międzylekcyjne - precyzuje wicestarosta żywiecki - Stanisław Kucharczyk. - Oczywiście nasze placówki zaopatrzone zostały w środki ochrony osobistej, będą też niebawem montowane bramki do mierzenia temperatury - zaznacza nasz rozmówca.

Dużym wyzwaniem będzie też kwestia szczepień. - Jak wyjaśnił nam wicestarosta - we wrześniu od uczniów i rodziców będą zbierane odpowiednie deklaracje, czy są zainteresowani szczepieniem i dopiero wówczas podejmowane będą decyzje, w których placówkach ewentualnie będzie taka możliwość. Wszystko zależy od zainteresowania uczniów.

W miejskich placówkach naukę rozpoczyna w tym roku ponad 2100 uczniów, a swoją przygodę z edukacją rozpoczyna właśnie blisko 800 przedszkolaków - relacjonuje nam wiceburmistrz Żywca - Marek Czul. Nad rozwojem i edukacją młodszych uczniów czuwać będzie w tym roku szkolnym ponad 380 nauczycieli. Minione wakacje to czas, kiedy w żywieckich szkołach podstawowych prowadzone były remonty. Jak wyjaśnia Marek Czul - wydaliśmy na ten cel około 360 tysięcy złotych - większość przeznaczyliśmy na inwestycje, ale 160 tysięcy na remonty. Chodzi głównie o malowanie sal i gabinetów, ale także prace naprawcze w przyszkolnych ogródkach czy placach zabaw. Chcemy, by ten rok szkolny był bezpieczny dla naszych uczniów - podsumowuje.

Funkcjonowanie placówek oświatowych w okresie pandemii determinuje obowiązujący wciąż reżim sanitarny oraz wydane przez ministerstwo wytyczne. Sale lekcyjne mają być wietrzone i dezynfekowane po zajęciach, należy także w miarę możliwości zachowywać dystans. Na zajęciach wychowania fizycznego - nauczyciele będą musieli zrezygnować z gier kontaktowych.

- W pierwszych dwóch tygodniach września dyrektorzy powinni mieć już informacje, ilu rodziców zdecyduje się na zaszczepienie dzieci w wieku 12-14 lat.

Dobrego, spokojnego i bezpiecznego roku szkolnego!

Powrót do szkół powiatowych - mówi wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk
Powrót do żywieckich szkół miejskich - mówi Marek Czul - wiceburmistrz Żywca
Barwy szczęścia ZWIASTUN nowego sezonu. Ślub Agaty i Patryka odwołany. Tragiczny wypadek Kasi na Sycylii!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE