Z Budowlanką i ty możesz zostać inzynierem - pierwsza edycja konkursu

i

Autor: Katarzyna Graboń

Wyjątkowy konkurs w żywieckiej „Budowlance”. Ósmoklasiści pierwszy raz w konkursie branżowym

2022-04-10 19:17

„Z Budowlanką i ty możesz zostać inżynierem” to pierwszy taki powiatowy konkurs, który miał promować szkolnictwo techniczne i zawodowe

W żywieckiej „Budowlance” odbyła się I edycja konkursu - „Z Budowlanką i ty możesz zostać inżynierem”.

Konkurs miał przybliżyć młodym ludziom z ósmych klas kierunki techniczne: budownictwo, geodezję, inżynierię sanitarną oraz architekturę krajobrazu.

- Pomysł na ten konkurs zrodził się we wrześniu - wyjaśnia Elżbieta Sapińska-Gumoś - nauczycielka branży sanitarnej. - Młodzież na etapie końca szkoły podstawowej nie ma jeszcze sprecyzowane jaką drogą edukacji chce podążać. Dlatego właśnie chcieliśmy dać im okazję do sprawdzenia swoich predyspozycji - wyjaśnia. - Chcieliśmy im przybliżyć również naukę w technikum, jako szkole która daje olbrzymie możliwości wyboru dalszej drogi zawodowej - dodaje nauczycielka.

- Zadania pozytywnie zaskoczyły ósmoklasistów, dla których był to pierwszy konkurs „branżowy”.

- Ja myślę o szkole plastycznej, a w tych zadaniach przydały się też zdolności manualne, więc świetnie - mogłam się też sprawdzić - przyznaje Hanna Ganczarenko ze zwycięskiej drużyny.

Dzięki tym zmaganiom młodzi ludzie mogli poznać kierunki w jakich - jeśli zechcą - będą mogli uczyć się w naszej szkole - przyznaje Monika Prochot-Malczewska - nauczycielka przedmiotów zawodowych w klasach technikum architektury krajobrazu w Zespole Szkól budowlano-Drzewnych w Żywcu.

- Od początku konkurs był tak stworzony, aby łączyć w sobie kilka kierunków - wyjaśnia nauczycielka. - Jak sądzę po raz pierwszy spotkali się w praktyce z układaniem cegieł, montażem odwodnienia do zbiornika wyłapującego deszczówkę, a do tego doszło jeszcze zazielenianie terenu wokół. Trzeba przyznać, że byli bardzo zaangażowani i zainteresowani - relacjonuje Monika Prochot-Malczewska, która wchodziła w skład oceniającego jury.

- Trzeba przyznać, że wysoko postawiłyśmy poprzeczkę tym młodym ludziom - zauważa Marta Truś - nauczycielka przedmiotów branży budowlanej. - Chciałyśmy też w taki sposób wyłuskać najlepszą młodzież, która chciałaby rozpocząć naukę w naszej szkole - zauważa. - Ten konkurs to taka namiastka tego, z czym mogą zetknąć się podczas nauki zawodu u nas. Młodzież świetnie poradziła sobie zarówno z teorią, jak i zadaniem praktycznym - dodaje nasza rozmówczyni.

Uczniowie mogli też poznać, jak wygląda szkoła i jej pracownie. Konkurs wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Twardorzeczce, drugie miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej numer 5 w Żywcu, a na trzecim miejscu uplasowała się żywiecka Szkoła Podstawowa numer 9. Zwycięzcom - gratujemy!

Konkurs tak się spodobał, że już wiadomo - będą kolejne edycje.

Pierwszy taki konkurs - Z"Budowlanką" i ty możesz zostać inzynierem
Akademicki Jarmark Wielkanocny na Politechnice Bydgoskiej