Koalicja Dbamy o wodę

i

Autor: Koalicja "Dbamy o wodę "

Woda jest najcenniejsza.Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój powołały Koalicję na rzecz retencji „Dbamy o wodę"

2021-03-23 13:01

Zmiany klimatu wywołują coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe, które zakłócają obieg wody w przyrodzie i utrudniają jej naturalną retencję. Skutki nagłych ulew przeplatanych coraz dłuższymi okresami suszy będą szczególnie odczuwalne na terenach górzystych, takich jak Żywiecczyzna. Dlatego dwie firmy związane z regionem – Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój – powołały Koalicję na rzecz retencji „Dbamy o Wodę”.

 Koalicja zainauguroała swoją działalność 22 marca - w Światowy Dzień Wody. W ten sposób firmy chcą podkreślić, że ochrona zasobów wody ma globalny wymiar. Koalicjanci będą dążyć do tego, żeby ich działalność wpisywała się w inicjatywy proretencyjne realizowane na Żywiecczyźnie przez instytucje publiczne. O planach-mówi Piotr Popa rzecznik nowo powstałej koalicji ( posłuchaj poniżej )

Głównym celem Koalicji jest integracja lokalnego biznesu, przedstawicieli świata nauki, organizacji pozarządowych, administracji oraz samorządów, by edukować i inicjować działania na rzecz ochrony zasobów wodnych i racjonalnego gospodarowania nimi. Koalicjanci zwracają uwagę, że to pierwsze tego typu partnerstwo firm w Polsce.

Symboliczną inauguracją działalności koalicji było podpisanie manifestu, który podkreśla znaczenie wody dla regionu oraz zachęca do wspólnych działań sprzyjających jej skutecznej retencji. Podpisy pod wspólną deklaracją koalicjantów złożyli dyrektorzy lokalnych zakładów produkcyjnych obu firm. Przy tej okazji powstał także specjalny film, w którym dyrektorzy zachęcają inne podmioty na Żywiecczyźnie do współpracy w ramach koalicji.

-Jesteśmy częścią lokalnej społeczności, wierzymy, że woda to nasza wspólna sprawa, dlatego od lat indywidualnie angażujemy się w ochronę zasobów wodnych Żywiecczyzny. Tegoroczny Światowy Dzień Wody symbolicznie rozpoczyna współpracę naszych firm w tym zakresie. Chcemy inspirować do wspólnych działań na rzecz retencji w regionie wszystkie zainteresowane podmioty. Manifest, który podpisaliśmy, jest otwartym zaproszeniem do takiej współpracy. – powiedział Przemysław Turski, Dyrektor Industrialny Żywiec Zdrój.

-Zachowanie wodnego dziedzictwa Żywiecczyzny dla przyszłych pokoleń jest w rękach nas wszystkich. Dlatego, oprócz działań państwa, potrzebne są właśnie oddolne inicjatywy, które inspirują do dbania o zasoby wody. Dlatego cieszy nas fakt, że firmy prywatne chcą aktywnie włączyć się do tych działań. komentuje zawiązanie Koalicji - Marian Knapek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka , który wcześniej już brał udział w kampanii firmy Żywiec Zdrój "Woda to nasza współna sprawa".

Wraz ze startem działalności Koalicji rusza strona internetowa www.dbamyowode.pl oraz konto na Facebooku, na których publikowane będą aktualne informacje o działalności koalicji, materiały eksperckie, ciekawostki i quizy.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl

posłuchaj: Piotr Pop rzecznik Koalicji na rzecz retencji "Dbajmy o wodę " o planach działania
Pociski artyleryjskie odkryte podczas budowy ścieżki rowerowej w Drawsku Pomorskim