krowa Hortensja czeka na odwiedziny w Stajni Miejskiej w Żywcu

i

Autor: Agata Chmielowska

Wiosenne zmiany w Stajni Miejskiej w Żywcu. Krowa Hortensja i nowi rezydenci czekają na odwiedziny

2021-03-09 19:04

Przygotowania do wzmożonego okresu odwiedzin żywieckiego mini zoo, przez mieszkańców miasta i turystów zaowocowały zmianami na terenie placówki. Już przy wejściu pojawił się karmnik dla wiewiórek i „hotel” dla owadów. Nowe obiekty to efekt współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Żywcu Sporyszu. Przy wybiegu dla koni pojawiły się trzy nowe ławeczki, wymieniono daszki na budkach dla ptaków, zakupiono nową klatkę dla małpek.

 Małpki przeniosą się do niej w maju. A to nie wszystko -wylicza Dawid Błoński kierownik Stajni Miejskiej Mini Zoo w Żywcu.

- Zamontowaliśmy nowe tabliczki. Staramy się aby każdy z naszych mieszkańców był dokładnie opisany. Jego zwyczaje, dietę, to skąd pochodzi.  Rezygnujemy z dużych barier, krat czy siatek. Staramy się aby nasze zwierzęta były dosłownie  na wyciągnięcie ręki, żeby dzieci mogły wejść w interakcje z tymi zwierzętami. Chcemy, żeby odwiedzające nas dzieci mogły zwierzaki podrapać za uchem, albo  nakarmić  bezpośrednio z ręki-wyjaśnia kierownik Stajni. 

Po długiej i dość ciężkiej zimie przyroda właśnie budzi się do życia, dlatego  w stajni i na terenie parku Habsburgów w Żywcu przybywa  sporo nowych rezydentów. Warto  ich zobaczyć -zachęca kierownik Stajni. ( posłuchaj poniżej)

Swojego potomstwa doczekała się również etatowa kotka Marlenka. Jej kociaki trafiły do adopcji. W stajni pozostał jeden kotek, który wabi się Gumiś i szybko stał się ulubieńcem pracowników i wolontariuszy.

Do stajni zakupiono  dwa białe pawie, jest także sowa płomykówka, brahmy olbrzymie oraz ozdobne gołębie. Na odwiedzających niezemiennie czeka krowa Hortensja, strusie, kangurki czy młode kózki. Koniecznie ich trzeba odwiedzić.

Stajnia Miejska jest czynna od wtorku do soboty od 9.00 do 17.30. W niedziele i święta od 11.00 do 17.00. Poniedziałęk to dzień odpoczynku dla zwierząt, wtedy Stajnia jest nieczynna.

Odwiedzający muszą stosować się do zasad reżimu sanitarnego.

Pracownicy  apleują również do odwiedzających aby zwierzęta karmili wyłącznie karmą, która jest wyłożona  tuż przy wejściu na teren obiektu.

posłuchaj Dawid Błoński kierownik Stajni Miejskiej w Żywcu o wiosennych rezydentach
Toruńskie sokoły wędrowne szykują się do lęgu