Jak poznać Szwajcarię?

i

Autor: pixabay

Wędrówka po kantonach. Czyli jak poznać Szwajcarię?

2022-06-06 7:28

„Schweiz - KantonenLand czyli wędrówka po Kantonach” to tytuł zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego - konkursu przybliżającego Szwajcarię uczniom szkół średnich

Już jutro we wtorek - finał konkursu w formule online. Żywiecczyzna ma tu swoich reprezentantów. - Nasz powiat reprezentować grupa z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu - mówi koordynatorka projektu - Joanna Paciecha. - Uczniowie biorący udział w poszczególnych stacjach oglądają warsztaty w postaci prezentacji przygotowanych przez poszczególnych nauczycieli z różnych szkół. Podczas tych warsztatów poznają ciekawostki związane właśnie ze Szwajcarią. Potem biorą udział w szeregu quizów i teście - w taki sposób wyłaniane są najlepsze teamy, które później przechodzą do finału.

- W konkursie chodzi o to, by młodzież poznała Szwajcarię, a nie opierała się wyłącznie na stereotypach: zegarki, słynne sery - wysokie góry i niskie podatki… - dodaje z uśmiechem nasza rozmówczyni.

- Szwajcaria jest dla nas jakoś odległa - przyznaje Joanna Paciecha. - Młodzież zazwyczaj sporo wie na temat Niemiec, mniej o Austrii a o Szwajcarii rzadko kiedy się mówi. Mam nadzieję, że młodzież w ciekawy sposób będzie mogła przez ten konkurs, poznać ten kraj - podsumowuje nauczycielka.

Warto zauważyć, że dzięki tym zmaganiom, młodzież zdobywa też kluczowe kompetencje cyfrowe - w konkursie przydaje się dobra znajomość obsługi komputera, programów do montażu. Do finałowego spotkania młodzież przygotowuje też filmiki w języku niemieckim.

W finale - reprezentanci Żywiecczyzny zmierzą się z uczniami z dwóch bielskich liceów oraz z uczniami zespołu szkół mechaniczno-elektronicznych z Bytomia. Konkurs realizowany jest we współpracy z ambasadą Szwajcarii w Polsce.

Gościem honorowym finałowego spotkania będzie Matthias Deetling, minister Ambasady Szwajcarii. Gościem specjalnym będzie Joanna Lampka, Polka mieszkająca w Szwajcarii, pisarka, podróżniczka, nauczycielka, prowadząca blog Szwajcarskie BlabiBlu.

Projekt - „Schweiz-KantonenLand, czyli wędrówka po Kantonach- już w sierpniu Joanna Paciecha - jako stypendystka Instytutu Goethego, będzie prezentować w Wiedniu na Międzynarodowym Kongresie Nauczycieli Języka Niemieckiego.

Wędrówka po kantonach
Fontanna w Starym Fordonie już zachwyca mieszkańców!