W Żywcu powstanie tężnia solankowa wraz ze strefą relaksu. Całość ma być gotowa na wiosnę

i

Autor: UM Żywiec

Inwestycje

W Żywcu powstanie tężnia solankowa wraz ze strefą relaksu. Całość ma być gotowa na wiosnę

Ruszyła właśnie budowa tężni solankowej w Parku Habsburgów w Żywcu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już wiosną przyszłego roku mieszkańcy będą mogli z niej skorzystać.

W Żywcu powstanie tężnia solankowa. Rozpoczęły się prace

W Żywcu ruszyła budowa pierwszej tężni solankowej wraz ze strefą relaksu. Inwestycja zostanie sfinansowana w całości z funduszy zewnętrznych. 

To inicjatywa, która wpisuje się w cele społeczne, umożliwiając aktywność fizyczną oraz zdrowy wypoczynek zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających zabytkowy Park Habsburgów – mówi, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, Antoni Szlagor, burmistrz Żywca. 

Tężnia solankowa to konstrukcja wykonana z drewna i tarniny. Lecznicze działanie zawdzięcza solankom, które – spływając po pionowych ściankach – tworzą aerozol bogaty w sole o właściwościach leczniczych.

Tężnia stanie obok parkowego mini-zoo. Tym samym miejsce to będzie doskonałą bazą wypadową dla najmłodszych, ich rodziców i dziadków. Tu każdy znajdzie coś dla siebie – oznajmił burmistrz.

Tężnia kosztować będzie ok. 505 tys. zł. Burmistrz Żywca poinformował, że jej otwarcie zaplanowano na wiosnę przyszłego roku (9 października miasto podpisano umowę z wykonawcą, który ma pół roku na wykonanie inwestycji). 

Przypomnijmy, że najstarsze i najsłynniejsze tężnie w Polsce powstały w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie) – miało to miejsce jeszcze w XIX wieku. Później najczęściej budowano je w miejscowościach o charakterze uzdrowiskowo-wypoczynkowym. W ostatnich latach zaczęły także powstawać w miastach – chociażby dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności w ramach budżetów obywatelskich.