W Wiśle powstanie całoroczna stacja GOPR

i

Autor: GOPR Beskidy

Wisła

W Wiśle powstanie całoroczna stacja GOPR. Ratownicy liczą na środki z MSWiA

Ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Beskidach od dłuższego czasu przyglądają sie statystykom wypadków w rejonie Wisły. Aich liczba rośnie lawinowo. Z tego powodu w 2021 roku w OSP Jawornik utworzono stację ratunkową, która działa w sezonie letnim. Ale dziś już wiadomo, że weekendowe dyżury ratowników nie wystarczą.

Weekendowe dyżury sezonowe w Wiśle nie wystarczają

Dlatego GOPR-owcy podjęli decyzję, by w Wiśle wybudować całoroczną stację ratunkową. 

Odpowiednie rozlokowanie stacji ratunkowych pozwala na znaczne skrócenie czasu dotarcia do poszkodowanych - argumentuje GOPR Beskidy.

Nowa stacja GOPR w Wiśle powstanie do końca 2026 roku

W lipcu 2023 roku Rada Miasta Wisła podjęła uchwałę w sprawie przekazania w użytkowanie wieczyste działki przy ul. Kopydło na rzecz Beskidzkiej Grupy GOPR. Kilka dni temu udało się podpisać umowę przekazania działki.

"W tym roku ma powstać projekt. Chcielibyśmy też uzyskać pozwolenie na budowę. Mając to wszystko, złożymy w MSWiA wniosek o sfinansowanie zadania z budżetu państwa. Sami, jako stowarzyszenie, aż takim funduszami nie dysponujemy. W latach 2025-2026 wybudowalibyśmy stację. Koszt budowy goprówki to może być około 2 mln zł" – mówi Marcin Szczurek, naczelnik beskidzkiej grupy GOPR w rozmowie z portalem slazag.pl.