Tworzą naturalne tarliska

i

Autor: FB SSR Powiatu Żywieckiego

W przyrodzie nic nie ginie. Przygotowania naturalnych tarlisk trwają

2022-02-13 22:43

Społeczna Straż Rybacka przygotowuje naturalne tarliska. Pomogli mieszkańcy powiatu, którzy oddali zużyte choinki

Jak informują Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego - przygotowania do budowania naturalnych tarlisk, tak zwanych krześlisk w naszym powiecie idą pełną parą. Przez trzy tygodnie strażnicy SSR Żywiec wspólnie z pracownikami firmy Majsterek Janusz Boboń, Marcin Kanik z Żywca, odbierali choinki od mieszkańców Powiatu Żywieckiego, które mają posłużyć do zapewnienia dodatkowych miejsc tarłowych. Niepowodzenie naturalnego tarła zanikających gatunków ryb jest najczęściej spowodowane uproszczeniem strukturalnym ich biotopów i ubytkiem dogodnych miejsc przystąpienia do tarła. Jak już pisaliśmy we wcześniejszym poście, okres zimowy, to okres w którym warto pomyśleć o wodzie i przygotować ją do zbliżającego się wiosennego okresu tarła wielu gatunków ryb. Dziś brak naturalnych miejsc tarliskowych, zanieczyszczenia wód, wahania poziomu wody, kłusownictwo czy silna presja wędkarska spowodowały małą efektywność naturalnego tarła oraz mniejszą ilość osobników przystępujących do tegoż tarła. Dlatego pragniemy złożyć najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w tak znaczący projekt dotyczący ochrony i wspomagania naszego środowiska wodnego, a w szczególności Firmie Majsterek z Żywca za pomoc logistyczno-personalną, bez której z całą pewnością projekt nie miałby szans na realizację - przyznają społeczni strażnicy.

Jak wielokrotnie wspominaliśmy wszelkie działania z zakresu renaturyzacji i optymalizacji struktury cieków i zbiorników wodnych są więc zarazem działaniami na rzecz zachowania najbardziej zagrożonych gatunków ryb.

- Pragniemy podziękować wszystkim mieszkańcom za tak duży odzew w naszej akcji "daj choince drugie życie - dorzucają strażnicy.

Kim byłbyś bez radia?