Jesień może zaskoczyć - uważajcie

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Uwaga - zwolnij! czyli jesień na drogach

2022-10-14 20:30

Zmieniające się warunki na trasach, szybciej zapadający zmrok i mgły - bądźcie czujni

Czy tego chcemy, czy nie - za oknem jesień na całego. Dlatego żywiecka drogówka apeluje o bezpieczne zachowanie na drogach. - Szybciej zapadający zmrok, mgły - znacząco mogą utrudniać nam jazdę - przyznaje aspirant sztabowy - Mirosława Piątek z żywieckiej komendy powiatowej.

Dostosuj prędkość

- Pamiętajmy o tym, że w okresie jesienno-zimowym mogą nas zaskoczyć mgły, dodatkowo opady i liście leżące na drodze mogą znacznie wydłużyć drogę hamowania samochodu. Co istotne, nie zawsze ta prędkość dopuszczalna - jest prędkością bezpieczną - przypomina. Warto więc zdjąć nogę z gazu i zwiększyć odstęp od poprzedzającego nas pojazdu. Ale bezpieczeństwo to nie tylko kwestia kierowców. - Za bezpieczeństwo na drogach odpowiedzialni są również piesi - przypomina policjantka.

Bezpieczeństwo to również sprawa pieszych

- Drodzy piesi - pamiętajcie również o własnym bezpieczeństwie - apeluje nasza rozmówczyni. - Przede wszystkim, zakładajcie odblaski, dajcie szansę kierowcom na bezpieczne wykonanie manewrów na drodze. Dzięki odblaskom naprawdę jesteście widoczni z dużo większej odległości - dorzuca w rozmowie z nami rzeczniczka żywieckich policjantów. - Warto jeszcze, mówiąc o pieszych zwrócić uwagę, na ich bezpieczeństwo w okolicy przejść dla pieszych. Niestety, na mokrej nawierzchni, w złych warunkach - żaden samochód nie zatrzyma się w miejscu, bierzcie to pod uwagę i mimo iż, macie na przejściu pierwszeństwo - zachowajcie czujność, rozejrzyjcie się czy możecie przejść bezpiecznie - apeluje.Co ważne, pamiętajcie, że tylko prawidłowo założony odblask ma szansę spełnić swoje zadanie. Pamiętajmy - nasze bezpieczeństwo zależy od każdego z nas - niezależnie czy siedzimy za „kółkiem”, czy spacerujemy chodnikiem. Uważajcie na siebie, szczególnie teraz, jesienią.

Uważajcie na drogach - jesień może zaskoczyć
Złota polska jesień we Wrocławiu. Niezwykłe widoki.