Otwarcie nowego szpitala w Żywcu

i

Autor: Agata Chmielowska

Uroczyste otwarcie nowego Szpitala Żywiec. Od czwartku rusza akcja przewożenia pacjentów

2020-09-22 13:55

Pierwszy w kraju projekt Partnerstwa Publiczno Prywatnego ma swój finał. Kanadyjska firma InterHealth wybudowała i wyposażyła nowoczesny obiekt przy ul. Pola Lisickich 80 w Żywcu. Firma zainwestowała w Polsce ponad 250 mln zł. Dlaczego? Wierzyliśmy, że tutaj w Polsce znajdziemy zdolnych i utalentowanych ludzi, którzy pomogą zrealizować ten projekt. Przede wszystkim wierzyliśmy w ludzi-mówi dr Zahid Al Sabti prezes zarządu kanadyjskiego partnera.

Po 14 latach niepowności doszło do szczęśliwego finału -cieszy się Starosta Żywiecki Andrzej Kalata

-Wielu wątpiło, być może część liczyło, że się to nie uda. My zawsze wierzyliśmy, choć były chwile zwątpienia. Należy podkreślić, że zawsze to była inwestycja dla mieszkańców, dla pracowników szpitala. My tylko byliśmy wykonawcą woli Rady Powiatu, również nasz kanadyjski partner. Mieliśmy tylko wykonać zadanie. A szpital nie jest ani dla nas, ani dla InterHealthu tylko dla mieszkańców -podkreśla Starosta.

 Po uroczystej gali, torcie i szampanie teraz czas na przenosiny pacjentów ze starego Szpitala Powiatowego w Żywcu do nowego "Szpitala Żywiec"-mówi jego dyrektor Małgorzata Świątkiewicz.

-24 września rozpocznie się proces przenoszenia szpitala. Jest to proces rozłożony na etapy, zaplanowany, dotyczy nie tylko pacjentów ale również sprzętu. Chcemy, żeby ten proces był jak najbardziej bezpieczny i dla pacjentów i dla personelu dlatego  potrwa kilka dni- wyjaśnia dyrektor Świątkiewicz

 Akcja przewożenia pacjentów i sprzętu może potrwać do końca września.

Szpital obecnie może przyjąć 280 pacjentów. Docelowo planowane jest poszerzenie usług o kolejne 100 łóżek. 

Odziały Szpitala Żywiec:

Chorób wewnętrznych – 52 łóżkaChirurgii urazowo-ortopedycznej – 38 łóżekChirurgii ogólnej z pododdziałem onkologicznym – 38 łóżekGinekologiczno-położniczy – 22 łóżkaNeonatologiczny – 15 łóżek + 6 inkubatorówPediatryczny – 21 łóżekIntensywnej terapii – 6 łóżekRehabilitacyjny – 30 łóżek w innym budynkuKardiologiczny (planowany)Neurologiczny (planowany)Poradnie specjalistyczne Szpitala Żywiec:

Chirurgii ogólnejGinekologiczno-PołożniczaPreluksacyjnaNeurologicznaChirurgiczno-OrtopedycznaRehabilitacyjnaDodatkowo planowane jest uruchomienie komercyjnych poradni specjalistycznych.

Uwaga! Terenowa Poradnia Medycyny Pracy będzie prowadzić realizację usług z zakresu medycyny pracy w dotychczasowej lokalizacji, czyli przy ul. Piłsudskiego 50 do 11 października, a od 12 października w budynku nowego Szpitala Żywiec.

Otwarcie nowego szpitala w Żywcu
Małgorzata Świątkiewicz o akcji przewożenia pacjentów do nowego Szpitala Żywiec
Andrzej Kalata Starosta Żywiecki -o nowym szpitalu w Żywcu