Udaremniono kolejne próby przemytu migrantów

i

Autor: Straż Graniczna

Wiadomości

Udaremniono kolejne próby przemytu migrantów. Ponad 100 osób próbowało nielegalnie wejść do Polski ze Słowacji

Ponad 100 migrantów próbowało nielegalnie wejść do Polski ze Słowacji. Tyle osób zaledwie w weekend na Żywiecczyźnie zatrzymali funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Ponad 100 migrantów próbowało nielegalnie wejść do Polski od strony Słowacji

W miniony weekend zatrzymano ponad stu cudzoziemców, którzy próbowali przejechać przez terytorium Polski w sposób nielegalny. Tym samym zwiększa się presja migracyjna na granicy polsko-słowackiej. 

Pierwsza grupa została zatrzymana w piątek, 29 września, rano w Ciścu przez funkcjonariuszy z placówki w Bielsku-Białej. Było to 25 obywateli Syrii. - Przekroczyli oni granicę z Polską od strony słowackiej w samochodzie typu bus na szwedzkich numerach rejestracyjnych, prowadzonym przez nieustalonego kierowcę. Samochód zepsuł się w trakcie jazdy i został przez kierowcę porzucony wraz z cudzoziemcami - informuje ppor. Szymon Mościcki, rzecznik Śląskiego Oddziału SG. W sobotę - 30 września - zostali oni przekazani stronie słowackiej. 

Tego samego dnia, tylko tuż po północy, również w rejonie byłego przejścia granicznego w Zwardoniu zatrzymano kolejnych Syryjczyków - tym razem było to 21 osób. Byli przewożeni w busie na niemieckich numerach rejestracyjnych. Pojazd prowadził 18-letni obywatel Niderlandów. - 30 września wszyscy zostali przekazani stronie słowackiej w ramach readmisji uproszczonej. Kierowca został zatrzymany, zostały mu przedstawione zarzuty karne - dodaje Mościcki. 

30 września - około południa - funkcjonariusze z Sosnowcu zatrzymali w Zwardoniu kolejnych 24 nielegalnych migrantów, obywateli Syrii, przewożonych w samochodzie dostawczym. Wśród nich były kobiety oraz dzieci. - Pojazd był prowadzony przez obywatela Polski. Kierowca został zatrzymany, zostały mu przedstawione zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy - przyznaje rzecznik. 2 października 24 cudzoziemców przekazano stronie słowackiej.

Natomiast 2 października tuż po północy funkcjonariusze PSG w Bielsku-Białej zatrzymali w Zwardoniu 51 nielegalnych migrantów - 50 obywateli Turcji oraz obywatela Gruzji. Gruziński kierowca został zatrzymany. Wobec pozostałych osób trwają dalsze czynności służbowe.

Będą tymczasowe kontrole graniczne na granicy polsko-słowackiej

Od środy, 4 października od północy na granicy polsko-słowackiej zostanie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna osób. Kontrole będą prowadzone tylko na kierunku wjazdowym do Polski. Granice - jak czytamy - będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrola została przywrócona na okres 10 dni, czyli do 13 października.

Podróżni - przekraczający granice polsko-słowacką - będą musieli pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży: dowodu osobistego lub paszportu.

Od początku roku śląska Straż Graniczna zatrzymała już 757 nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli granicę państwową wbrew przepisom od strony Słowacji.