Trudne warunki w Beskidach

i

Autor: Katarzyna Graboń, archiwum prywatne

Trudne warunki w Beskidach. Śnieg wciąż pada, na drogach jest mokro i ślisko...

2021-04-15 10:27

W górach także niebezpiecznie. - Wróciła zima – przyznają ratownicy GOPR

-

Bardzo trudne warunki panują też w górach, gdzie zima – nie odpuszcza – mówi ratownik Beskidzkiej Grupy GOPR – Marcin Szczurek. - Obecnie nadal pada śnieg i warunki są bardzo trudne. Widoczność jest ograniczona – informuje. - Mamy od 20 do 30 centymetrów śniegu u nas – w Szczyrku, w dolinie – w górach jest go jeszcze więcej. To bardzo ciężki i mokry śnieg, w którym dość ciężko się idzie, łatwo przemoczyć buty... warunki do uprawiania turystyki pieszej są trudne – relacjonuje dyżurny ratownik.

Choć ostatnio zmienna aura nieco zmniejszyła ruch turystyczny w Beskidach – jeśli jednak ktoś zechce w najbliższym czasie wybrać się w góry – powinien zadbać o odpowiednie wyposażenie – dodaje ratownik.

Na nowo mamy u nas regularną zimę, dlatego trzeba być dobrze wyposażonym. Dobre buty, ciepłe ubranie, a nawet podstawowe raki – też się przydadzą – bo na szlakach, na mokrym śniegu łatwo się poślizgnąć i... kontuzja gotowa – ostrzega Marcin Szczurek.

Na Babiej Górze nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Śnieg daje jednak szansę na to, że w tym roku w beskidzkich lasach nie będzie tak dotkliwej suszy jak w ostatnich latach.

Trudne warunki w górach
W Rzeszowie zrobiło się biało. Zamiast wiosny jest zima
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE