Kulinarne inspiracje świąteczne

i

Autor: Katarzyna Graboń

To już… smakowita tradycja. Panie z całej gminy prześcigały się w kulinarnych specjałach świątecznych

2022-04-09 18:12

W gminie Czernichów - po pandemicznej przerwie wróciły „Wielkanocne Stoły”. Tym razem gospodarzem imprezy było Koło Gospodyń Wiejskich z Żarnówki

- To nasza lokalna tradycja. Od lat, w sobotę przed Niedzielą Palmową panie ze wszystkich naszych kół - przygotowują i prezentują wyjątkowe potrawy i dają popis swoich kulinarnych umiejętności. Pieką babeczki, przygotowują sałatki, śledziki… dosłownie wszystko, co już za tydzień znajdzie się na naszych świątecznych stołach - przyznaje Barbara Kos-Harat - wójt gminy Czernichów.

- Oczywiście prezentacje kulinarne mają charakter konkursu, ale jak przyznaje pani wójt - wszystko jest tak pyszne, że dla nas - wszystkie panie są zwyciężczyniami - dodaje.

Tym razem chętni i spragnieni kulinarnych, świątecznych inspiracji mogli zdegustować potrawy przygotowane przez członkinie KGW Żarnówka, KGW Międzybrodzie Bialskie, KGW Czernichów-Tresna oraz KGW Międzybrodzie Żywieckie.

Jedni gustują w śledzikach, inni w nadziewanych jajkach, jeszcze inni raczą się mięsiwem… - do wyboru do koloru - obfitość stołów może przyprawić o zawrót głowy.

- Nie rywalizujemy do końca, bo każde koło ma coś niepowtarzalnego. Bardzo cieszy nas, że tak wiele osób zechciało nas odwiedzić. Naszym specjałem są roladki mięsne nadziewane na słodko, a do tego „tunel warzywny” oplatany szynką… - wylicza Marta Mitas, z KGW Żarnówka. - Każdy znajdzie coś dla siebie. Tworzymy to wszystko z tradycyjnych przepisów i dokładamy do tego trochę serca - śmieje się nasza rozmówczyni.

Imprezie towarzyszył również kiermasz ozdób świątecznych - nie mogło zabraknąć palm i wiosennych stroików. - My zaopatrzyliśmy się w piękne ozdoby, no i oczywiście palmę - warto było przyjść. W domu już porządki zrobione, teraz czas zabrać się za gotowanie, więc można było dziś trochę się tutaj zainspirować - zdradziła nam pani Ewa, która wraz z rodziną zajrzała na imprezę.

W tym roku smakowite prezentacje zorganizowano w Szkole Podstawowej w Międzybrodziu Bialskim - Żarnówce. I to właśnie uczniowie tej szkoły odpowiedzialni byli za część artystyczną wyjątkowego spotkania.

Już wiadomo, że za rok impreza przenosi się do sołectwa Czernichów.

Wielkanocne Stoły w gminie Czernichów - lokalna tradycja
Akademicki Jarmark Wielkanocny na Politechnice Bydgoskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE