PSP Żywiec

i

Autor: PSP Żywiec

To był trudny rok dla strażaków. Państwowa Straż Pożarna w Żywca podsumowuje rok 2020

2021-01-07 14:56

W 2020 roku strażacy z terenu powiatu żywieckiego wyjeżdżali do 1970 zdarzeń, w tym 560 pożarów, 1305 miejscowych zagrożeń i 105 alarmów fałszywych. W pożarach nie odnotowano ofiar, natomiast 26 osobom udzielono kwalifikowanej pomocy medycznej, w tym 3 dzieciom. W miejscowych zagrożeniach zginęło 20 osób i udzielono kwalifikowanej pomocy medycznej 194 osobom, w tym 15 dzieciom.

Strażacy od początku walki z pandemią prowadzili działania związane z pomiarem temperatury osób przekraczających przejścia graniczne w Korbielowie oraz w Zwardoniu, a także udostępniali sprzęt w przyszpitalnych polowych izbach przyjęć. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie ochotniczych straży pożarnych okazywali pomoc potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną, w szczególności osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym. Dowozili żywność, leki i artykuły pierwszej potrzeby.

W związku z pandemią Straż Pożarna odnotowała wyraźny wzrost liczby wyjazdów do izolowanych zdarzeń medycznych. W sytuacjach, gdy zespół ratownictwa medycznego nie mógł dotrzeć do poszkodowanego, ze względu na konieczność niesienia w tym samym czasie pomocy innym osobom, a poszkodowany znajdował się w stanie zagrażającym jego zdrowiu lub życiu, wówczas zadysponowani strażacy udzielali na miejscu kwalifikowanej pomocy i prowadzili działania ratownicze do czasu przejęcia pacjenta przez podmiot Państwowego Ratownictwa Medycznego.

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Potężne terenówki w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej