Aby na drogach było bezpieczniej

i

Autor: Katarzyna Graboń

Tłumaczenia były różne, ale najczęściej kierowcy tłumaczyli się pośpiechem...

2021-09-21 19:50

Nie zapinali pasów, jechali bez świateł czy aktualnego przeglądu... tym razem mieli jednak szczęście – bo kończyło się na pouczeniu i sporej dawce ważnych informacji

W działania żywieckiej drogówki na ulicy Witosa włączyli się przedstawiciele bielskiego WORD-u, niezawodne dzieciaki z przedszkola nr 9 w Żywcu i młodzież z klasy policyjnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych oraz Urząd Miejski. Wszystko w ramach profilaktycznego działania EDWARD - czyli Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach.

- Coś mnie zamroczyło i … po prostu zapomniałem - pokornie przyznał jeden z kontrolowanych kierowców. Pośpiech - wszystko przez to, że się tak spieszymy gdzieś... - dodawał inny zakłopotany kierowca. - Byłam przerażona, ponieważ pierwszy raz w życiu jako kierowca zostałam skontrolowana przez drogówkę... coś dzieje się ze światłem - raz świeci, raz nie... muszę szybko coś z tym z robić – zapewniała pani Karolina.

Tym razem kończyło się na pouczeniach i slalomie w alko- lub narkogoglach albo... szybkim szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy. - Tu jednak nasza rozmówczyni pozytywnie zaskoczyła zarówno przedszkolaki jak i młodzież z klasy policyjnej - na fantomach, wyjaśniając dokładnie jakie czynności wykonuje - wykonała resuscytację krążeniowo-oddechową.

Dlatego w nagrodę pani Karolina otrzymała uśmiechnięty medal od dzieci, a od przedstawicielki bielskiego WORD-u Anny Kubicy - kamizelkę odblaskową, która choć nie jest obowiązkowa, może przydać się w samochodzie. - Często jako kierowcy po prostu zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drogach - przyznaje aspirant sztabowy Mirosława Piętek - rzeczniczka żywieckich policjantów. - Mamy nadzieję, że ta akcja zapadnie w pamięć i wsiadając do samochodu nie dadzą się zwieść rutynie i brakowi czasu. Bezpieczeństwo na drogach w ogromnej mierze zależy od nich samych, od naszych decyzji i postaw - podsumowuje policjantka.

Policjanci w rozmowach z kierowcami podkreślali również to, że wyjeżdżając na drogi bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego.Do tej pory, choć w tym roku zdarzały się już poważne wypadki - na szczęście na drogach Żywiecczyzny nikt nie zginął. Pamiętajcie jednak - zapinajcie pasy i sprawdźcie światła. A w trosce o swoje i innych bezpieczeństwo - noga z gazu!

Wolniej - ale do celu...

Policyjna akcja profilaktyczna na ulicy Witosa w Żywcu
Wrześniowy przejazd Masy wspólnie z Muzeum Dobranocek!