Protest kobiet w Żywcu

i

Autor: Agata Chmielowska

Tłum młodych ludzi na ulicach naszego miasta. Tak wyglądał wczorajszy Ogólnopolski Strajk Kobiet w Żywcu #piekłokobiet # to jest wojna.

2020-10-27 14:26

O godzinie 16.00 wczoraj, na żywieckim rynku rozpoczął się kolejny protest w obronie praw kobiet oraz w solidarności z przedsiębiorcami, których biznesy zostały zablokowane. Pod hasłem Ogólnopolski Strajk Kobiet # to jest wojna #piekłokobiet kilkaset demonstrantów, głównie młodych ludzi przemaszerowało ulicami miasta skandując między innymi "moje ciało mój wybór".

Nie dajmy się zastraszyć. Pokażmy, że Żywiec nie leży w średniowieczu-nawoływano do udziału w demonstracji na portalach społecznościowych. I po raz kolejny na to nawoływanie odpowiedzieli głównie ludzie młodzi, choć nie brakowało przedstawicieli starszego pokolenia. 

Na żywieckim rynku obecny był między innymi Mietek Krzak, ojciec trzech córek. Jak powiedział, przyszedł na protest w obawie o ich przyszłość.

-To jest między innymi przyczyna, dla której tu jestem. Dzięki temu, że coś powiem,  być może w jakiś sposób tym moim dziewczyonom pomoge. By nie musiały się poddawać temu, kto im coś narzuci, że będą miały wolny wybór. Dla każdej kobiety taki wybór jest starsznie trudny. Oby nikomu się to nie przytrafiło. Z taką myślą tu dzisiaj przyszedłem. Warto wiedzieć, że to nie są łatwe decyzje i jeśli ktoś podejmuje  je za kobiety, to już  jest w ogóle bez sensu-tłumaczy Mietek Krzak.

 Protestujących mężczyzn było sporo. Oni  tak jak kobiety nie zgadzają się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Ten orzekł w minionym tygodniu, że dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją. 

Uczestnicy wczorajszego protestu w Żywcu w głośny sposób sprzeciwili się tej decyji. Zobaczcie i posłuchajcie.

Niżej wideo i galeria zdjęć z wczorajszego protestu w mieście.

Strajk Kobiet w Żywcu