nielegalne pamiątki z wakacji

i

Autor: KAS Katowice

Takie pamiątki to tylko kłopoty. Celnicy ostrzegają -suweniry tak, ale tylko te legalne

2021-05-04 12:20

Mundurowi śląskiej KAS zabezpieczyli fragmenty rafy koralowej na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach. Podlegające ochronie koralowce przywieźli bez wymaganych zezwoleń turyści wracający z egzotycznych podróży. Próba nielegalnego wwozu ginącego gatunku, chronionego przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) jest przestępstwem. Funkcjonariusze śląskiej KAS w bagażu podróżnego wracającego z Dominikany ujawnili fragment rafy koralowej o wadze blisko 2,5 kg. Podróżny wyjaśnił, że zakupił okazałego koralowca na plaży.

Kilka skamieniałych fragmentów rafy koralowej mundurowi ujawnili również w bagażu turysty wracającego z Meksyku. Największy fragment koralowca ważył prawie 2,6 kg. Turysta wyjaśnił, że znalazł koralowce na plaży i postanowił je przywieźć jako pamiątkę z wakacji.

Koralowce rafotwórcze objęte są ścisłą ochroną na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także Konwencją Waszyngtońską (CITES). Konwencja ta reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Zgodnie z przepisami próba nielegalnego wwozu ginącego gatunku, chronionego przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) jest przestępstwem. Przed wyjazdem w egzotyczne zakątki, warto sprawdzić jakich towarów nie można przywozić na terytorium Unii Europejskiej bez odpowiednich zezwoleń- informuje Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach ( posłuchaj poniżej)

Przywiezione okazy rafy koralowej zostały zatrzymane do sprawy karnej. O wysokości kary zdecyduje sąd.Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że gatunków zagrożonych wyginięciem, wpisanych na specjalną listę, jest ok. 30 tys., z czego ok. 10 tys. to zwierzęta. Przewóz przez granicę bez pozwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz przedmiotów lub preparatów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Grożą za to poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny oraz przepadek okazów).

Okazem CITES jest każde zwierzę lub roślina (gatunku chronionego), żywe lub martwe, każda jego część lub produkt pochodny, również zawarty w innych towarach oraz wszelkie inne towary, które zgodnie z dołączonym dokumentem, opakowaniem lub oznakowaniem lub etykietą lub wszelkimi innymi okolicznościami mają zawierać lub zawierają części lub produkty pochodne zwierząt lub roślin należących do tych gatunków.

Okazem CITES są m.in. : żywe rośliny i zwierzęta, wypchane zwierzęta i trofea myśliwskie, wyroby z kości, rogów, zębów zwierząt (kość słoniowa), naszyjniki, pierścionki i inne wyroby, które zawierają części roślin i zwierząt chronionych, torebki, buty, portfele, paski do spodni wykonane ze skór węży, krokodyli, waranów itp., lekarstwa zawierające sproszkowane fragmenty zwierząt lub roślin (tzw. medycyna orientalna).

Przywóz lub wywóz takich okazów jest zabroniony, chyba że osoba, która je przewozi posiada odpowiednie zezwolenia lub świadectwa - tzw. CITES.Na egzotycznych wakacjach najlepiej po prostu zrezygnować z zakupu pamiątek, co do legalności których mamy jakiekolwiek wątpliwości.

posłuchaj;Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach o pamiątkach z wakacji , które mogą sprawić sporo kłopotów
Podświetlany pas na SMSa na lotnisku w Lesznie