Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej zmodernizuje izbę przyjęć. Placówka otrzymała na to środki

i

Autor: Powiat bielski

Inwestycje

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej zmodernizuje izbę przyjęć. Placówka otrzymała na to środki

Izba przyjęć bielskiego Szpitala Pediatrycznego zostanie wkrótce zmodernizowana. Placówka otrzymała na ten cel środki finansowe. Głównym założeniem inwestycji jest rozdzielenie wejścia dla pieszych od podjazdu dla karetek.

Czas na modernizację izby przyjęć w bielskim Szpitalu Pediatrycznym

Izba przyjęć w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej już wkrótce zostanie gruntownie zmodernizowana. Placówka otrzymała na ten cel 4 mln zł w ramach rządowego programu Polski Ład. Głównym założeniem planowanej inwestycji jest rozdzielenie wejścia dla pieszych od podjazdu dla karetek. Wiadomo także, sama izba stanie się także większa.

- Znikną bariery architektoniczne. Przebudowane zostanie wejście główne i podjazd dla ambulansów, a wjazd na teren szpitala poszerzony - mówi, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, Magdalena Fritz, rzecznik bielskiego starostwa. 

Samorząd powiatu, który jest organem prowadzącym placówki, już od dawna zabiegał o dofinansowanie na modernizację szpitala. Wnioskowano m.in. o 60 mln zł na kompleksowy remont. Tej kwoty jednak ostatecznie nie udało się uzyskać. Więc na początek przeprowadzona zostanie inwestycja związana z izbą przyjęć bielskiej placówki. 

- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców właściwie całego subregionu południowego naszego województwa, ponieważ jest to jedyny szpital dziecięcy na tym terenie. Doczekaliśmy czasów, że pediatrii prawie nie ma w Cieszynie, nie ma w Pszczynie, w okrojonym zakresie jest w Żywcu. W naszym regionie mamy ok. 150 tys. dzieci, jest więc "za czym" chodzić - dodaje Andrzej Płonka, starosta bielski. 

Dkumentacja projektowa modernizacji izby przyjęć jest już gotowa. Przetarg na wykonanie wszystkich prac prawdopodobnie zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. 

Przypomnijmy, że Szpital Pediatryczny powstał w 1959 roku. Patronem placówki został Janusz Korczak, pedagog i lekarz, który w czasie hitlerowskiej okupacji zginął w komorze gazowej w warszawskim getcie. Szpital szybko stał się ważnym punktem na medycznej mapie i to nie tylko miasta. 

W bielskim szpitalu znajdują się m.in. takie oddziały, jak: niemowlęcy, pediatryczny z pododdziałami gastroenterologicznym i ogólnopediatrycznym, anestezjologii i intensywnej terapii noworodków oraz dzieci, chirurgii dziecięcej i otolaryngologii, a także psychiatrii.