Zielona ławeczka

i

Autor: Fundacja Banku Ochrony Środowisk

Stwórz osiedlowy klomb, skwerek czy mały ogródek. Ruszyła kolejna edycja konkursu grantowego "Zielona ławeczka".

2022-05-10 11:59

Fundacja Banku Ochrony Środowiska po raz kolejny zaprasza mieszkańców polskich miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców do udziału w konkursie grantowym ZIELONA ŁAWECZKA. Projekt już od 2014 roku pomaga mieszkańcom otwartych osiedli w przemianie swoich podwórek w miejsca spotkań i odpoczynku, pełne życia i zieleni. To rownież szansa dla mieszkańców żywieckich blokowisk tonących w coraz większej betonozie do stworzenia u siebie zielonego skwerku, klombu czy mini ogródka.

W obliczu nasilających się zmian klimatu zieleń miejska staje się nie tylko cieszącym oko elementem miejskiego krajobrazu, ale także ważnym aspektem adaptacji miast do zmian klimatu. Z roku na rok coraz mocniej zdajemy sobie sprawę, jak ważnym elementem miasta jest roślinność. Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza, zwiększanie retencji wody, znmiejszanie sily wiatru czy obniżanie temperatury to tylko niewielka część koizyści płynących z wysokiego udziału zieleni w miejskim krajobrazie. Nie do przecenienia są również aspekty społeczne i rekreacyjne. Miejskie tereny zielone zapewniają odpoczynek i bieżący kontakt z przyrodą często stając się miejscem spotkań i spędzania czasu z bliskimi. To właśnie tam zawierane są nowe znajomości i zacieśniają się już istniejące. Wszystko to sprawia, że tego typu tereny są nie tylko płucami miasta, ale również jego sercem.

Projekt ZIELONA ŁAWECZKA już od 2014 roku pomaga mieszkańcom otwartych osiedli w przemianie swoich podwórek w miejsca spotkań i odpoczynku, pełne życia i zieleni. W dotychczasowych edycjach konkursu powstało ponad 400 projektów, z czego aż 140 otrzymalo dofinansowanie i zostało zrealizowanych w ramach konkursu. Taki wynik nie byłoby możliwy bez wsparcia samorządów i zarządców nieruchomości, którzy pomogli w stworzeniu wymarzonych ogródków w wielu polskich miastach.

Rejestracje trwa do 17 maja br., do 1 czerwca macie czas na złożenie waszych wniosków!

Macie szansę na zdobycie grantu o maksymalnej wartości 2520 zł. W skład grantu wchodzi:

* dofinansowanie na zakup materiału roślinnego, podłoża i innych elementów do aranżacji miniogrodów:

* bez obiektów mikroretencji – maksymalnie 1500 zł;

* wraz z obiektami mikroretencji – maksymalnie 2000 zł;

* ławka parkowa – wartość 520 zł.

Jak złożyć wniosek? Należy przejść przez wszystkie zadania opisane w zakładce Plan działań.Wszystkie projekty będą oceniane przez partnerów merytorycznych konkursu z Katedry Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. https://zielonalaweczka.pl/category/aktualnosci/

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE