Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej - w piątek wielkie otwarcie
W Bielsku Białej powstało Interaktywne Centrum Bajki i Animacji. Obiekt zlokalizowany jest tuż obok legendarnego Studia Filmów Rysunkowych.
To nowoczesne centrum rozrywki i edukacji proponujące dzieciom i ich rodzicom naukę przez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych w połączeniu z interaktywnym muzeum.
A to wszystko w oparciu o dorobek bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały znane wszystkim seriale animowane m.in. o Reksiu, Bolku i Lolku czy Baltazarze Gąbce.
Centrum otrzymało nazwę OKO, czyli Obszar Kreacji Obrazu.
Przyjdź i zobacz, jak powstaje film rysunkowy
W centrum znajduje się multimedialna i interaktywna wystawa stała, zlokalizowana na dwóch kondygnacjach. Opowiada historię studia oraz przybliża proces tworzenia animacji. Zwiedzający zobaczą, jak powstaje film rysunkowy: od pierwszej postawionej kreski, przez stworzenie postaci, tła, aż po ożywienie i udźwiękowienie obrazu. Mogą wcielić się w rolę reżysera i samodzielnie stworzyć własną animację. Częścią centrum jest są również sala kinowa i amfiteatr.
„Celem, który przyświecał nam podczas tworzenia centrum, było podtrzymanie tradycji, a zarazem opowiedzenie w ciekawy, nowoczesny sposób kilkudziesięcioletniej historii bielskiego Studia Filmów Rysunkowych" - – powiedziała wicedyrektor Studia Karolina Lorenc.
„Chcieliśmy zaciekawić najmłodszych gości, którzy być może dopiero u nas po raz pierwszy zetkną się z takimi bohaterami, jak Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka czy Smok Wawelski, a u ich rodziców czy dziadków obudzić najmilsze wspomnienia z dzieciństwa" - dodała.
To największa tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale też w tej części Europy.
Pamiętacie Reksia czy Bolka i Lolka? Szereg atrakcji w weekend
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO oficjalnie zostanie otwarte w piątek, 24 maja. Z kolei w weekend 25-26 maja będzie można odwiedzić OKO, zaplanowano też szereg atrakcji.
W sali kinowej oraz w amfiteatrze odbędą się takie wydarzenia jak: spotkanie autorskie z Agatą Romaniuk, autorką serii „Kocia Szajka”, związane z premierą nowego tomu „Kocia Szajka i zaginione bajki” (akcja dzieje się w Bielsku-Białej i w Studiu Filmów Rysunkowych); premiera pilotażowego odcinka naszej nowej bajkowej produkcji „Bystre Oczka”; seanse filmowe; kino plenerowe; warsztaty filmowe; muzyka na żywo (zespoły SzaZa oraz Koń) i bajkowe gry terenowe.
Będzie możliwość zwiedzania wystawy stałej.
Budowa Centrum trwała od lutego 2022 roku. Pierwszym krokiem był demontaż budynku, w którym mieściła się między innymi sala kinowa. Później wzniesiony został w tym miejscu nowy gmach, który z zabytkową siedzibą Studia połączyła przewiązka. Koszt całkowity – łącznie z remontem siedziby wytwórni - wyniósł około 41 mln zł.
Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 roku. W bielskiej wytwórni powstawały przede wszystkim seriale dla najmłodszej widowni o przygodach Reksia, Bolka i Lolka, Baltazara Gąbki czy Pampaliniego. Z instytucją współpracowali między innymi Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.