Inwestycje

W Bielsku-Białej powstaje Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO. Otwarcie w maju

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej otwarte zostanie w maju. Zaplanowano szereg interesujących wydarzeń towarzyszących. Centrum OKO stanowi połączenie nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki.

W maja nastąpi otwarcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO, które powstaje przy bielskim Studio Filmów Rysunkowych. Dyrektor wytwórni Maciej Chmiel powiedział, że prace kończą się, a ich finał nastąpi w marcu.

Trwają już prace końcowe. Dowodem na to, że są już w fazie finalnej, jest to, że mamy już fotele na salę kinową. Wszystkie prace zostaną zakończone w marcu. Potem nastąpią odbiory. Chcemy otworzyć centrum w maju – powiedział dyrektor Chmiel.

Bielskie centrum OKO (skrót od: Ośrodek Kreacji Obrazu) ma być połączeniem różnych form rozrywki i edukacji, umożliwiając dzieciom i ich rodzicom naukę poprzez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych. Oparte będzie o dorobek Studia, w którym powstały między innymi animowane seriale o przygodach Bolka i Lolka, psa Reksia czy Smoka Wawelskiego.

Otwarcie Centrum OKO w Bielsku-Białej

Uroczystość otwarcia Centrum OKO zbliża się wielkimi krokami. Dzięki wyjątkowej multimedialnej, interaktywnej wystawie każdy gość dowie się, jak krok po kroku tworzone są tradycyjne animacje rysunkowe 2D. Otrzyma też możliwość spróbowania swoich sił jako animator.

Na każdego gościa czekać będą liczne atrakcje dodatkowe. Na koniec każdy otrzyma legitymację reżysera bajki animowanej, będzie mógł bezpłatnie wejść do kina Kreska i oglądać bajki oraz dostać pieczątkę, a następnie wymienić je na prezenty.

Tak wygląda wystawa w Centrum OKO

Zobacz wizualizacje w galerii zdjęciowej

Budowa rozpoczęła się w lutym 2022 roku. Pierwszym krokiem był demontaż budynku, w którym mieściła się między innymi sala kinowa. Później wzniesiony został w tym miejscu nowy gmach, który z zabytkową siedzibą Studia łączy przewiązka.

Koszt całkowity to około 33 mln zł. Na budżet inwestycji składają się pozyskane przez Studio fundusze norweskie, pieniądze z resortu kultury, a także samorządu Bielsko-Biała. Gmina pod budowę przekazała działkę.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 roku. W bielskiej wytwórni powstawały przede wszystkim seriale dla najmłodszej widowni o przygodach Reksia, Bolka i Lolka, Baltazara Gąbki czy Pampaliniego. Z bielskim studiem współpracowali między innymi Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

QUIZ. Wieczorynki z PRL-u. Jak dobrze znasz te bajki i ich bohaterów?

Pytanie 1 z 46
Kto był najlepszym przyjacielem Misia Uszatka?