Wspomnienia ze Starego Zarzecza

i

Autor: Zbiory prywatne Krystyny Mikociak

Stare Zarzecze - dzięki internetowi historię wsi, której już nie ma pozna cały świat

2021-07-12 8:22

Zarzecze czyli wieś, która została wysiedlona podczas budowy zbiornika Jeziora Żywickiego doczekała się naukowego opracowania, a projekt autorstwa Elżbiety Konior doceniony został w Urzędzie Marszałkowskim

Elżbieta Konior, otrzymała na realizację pomysłu stypendium w dziedzinie kultury. Przyznawane jest ono osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury.

Projekt nosi nazwę „Stare Zarzecze - utracone dziedzictwo w materiałach archiwalnych”, a głównym celem stypendium jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego mieszkańców dawnej wsi Zarzecze. - Rozwój tej wsi został zatrzymany w związku z budową Jeziora Żywieckiego. Ludzie mieszkający w tym terenie od pokoleń musieli zmienić całe swoje dotychczasowe życie i w nowym miejscu zaczynać wszystko od nowa - przyznaje pomysłodawczyni projektu.

W ramach projektu niepublikowane dotąd materiały zamieszczane są w internecie. Głównym narzędziem jest strona facebookowa, gdzie publikowane są archiwalia. W czasie trwania projektu materiały archiwalne - mapy, dokumenty i fotografie zostaną opracowane i zdygitalizowane - zapowiada nasza rozmówczyni.

Aby spopularyzować historię dawanej wsi nie tylko wśród mieszkańców tych terenów, ale i wśród turystów odwiedzających tłumnie Jezioro Żywieckie - już projektowane są specjalne tablice informacyjne.

Chcecie wiedzieć więcej... posłuchajcie

Wspomnienia ze Starego Zarzecza
Niezwykła akcja policji. Pilotowali samochód z dzieckiem do przeszczepu