Policyjne upominki dla najmłodszych

i

Autor: Katarzyna Graboń

Spontaniczna akcja policjantów. Wystarczył jeden dzień, by sprawić dzieciom ogromną radość

2020-12-09 21:16

Zabawki, puzzle, gry edukacyjne - wszystko to trafi do dzieci z Żywca, do których Mikołaj w tym roku nie dotarł…

- To zupełnie spontaniczna akcja - zaznacza na wstępie rzeczniczka żywieckich policjantów - asp. szt. Mirosława Piątek. - Zaledwie wczoraj zadzwonił do mnie jeden z dyżurnych naszej komendy - aspirant Paweł Matuszczak - z pytaniem czy organizujemy coś dla jakichś dzieci w związku z Mikołajem i Świętami Bożego Narodzenia… - wspomina. - Szczerze mówiąc, nie mieliśmy takich planów, ale jak już pomysł został rzucony, zapytaliśmy też naszych mundurowych i pracowników cywilnych, podzieliliśmy się nim w mediach społecznościowych i… efektem jest kilka pudeł pełnych pluszaków, lalek, gier i książek dla dzieci - wyjaśnia policjantka.

- Efekty przerosły nasze oczekiwania, nazbierało się sporo tych przedmiotów, więc postanowiliśmy czym prędzej przekazać je do żywieckiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Tam na pewno będą wiedzieli, do kogo powinny trafić te podarunki - kwituje Mirosława Piątek.

Pierwsza partia zabawek już została przekazana. - Te wszystkie rzeczy trafią do dzieci, które najbardziej tego potrzebują. Zajmiemy się ich dostarczaniem. Dzieci się na pewno ucieszą - zapewnia Aleksandra Trond kierownik MOPS-u. - Obecnie mamy pod opieką blisko dwieście rodzin, które potrzebują wsparcia - dodaje.

Jak przyznaje w rozmowie z Radiem Eska kierowniczka obecnie, w wielu przypadkach pomoc dla rodzin ma bardzo konkretny wymiar. - W jednej rodzinie potrzebne jest żelazko, w wielodzietnej rodzinie brakuje pralki, czy zimowych butów dla dzieci… - z takimi potrzebami się spotykamy i w miarę możliwości pomagamy.

- Obecnie, mimo rządowego wsparcia, zdarzają środki z programu 500+ przeznaczane są na podstawowe opłaty, na życie - tłumaczy dyrektorka. - W wielu przypadkach nasza rola polega na koordynacji, ponieważ na szczęście nie brakuje też tych, którzy chcą bezinteresownie pomagać… tak jak w tym przypadku - dodaje. - Mam nadzieję, że ta akcja to początek dobrej współpracy z policją - podsumowuje nasza rozmówczyni.

Sporym udogodnieniem dla pracowników ośrodka pomocowego byłoby pomieszczenie, w którym mogliby zmagazynować i przechować sprzęty, czy meble które chcą przekazać darczyńcy. Obecnie jednak takiego miejsca brakuje.

Jak zapowiadają żywieccy policjanci - z kolejną dostawą dobra - pojawią się w przyszłym tygodniu. Akcja wciąż trwa…

Spontaniczna akcja policjantów
Pralnia dla bezdomnych