Puchar Świata w Wiśle

i

Autor: PAP/Grzegorz Momot

Skoki narciarskie

Skoki narciarskie 20‬24 w Wiśle: Jakub Wolny odsunięty. Sześciu Polaków w konkursie

W niedzielę, 14 stycznia na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle odbędzie się konkurs indywidualny w skokach narciarskich. To kolejna część zawodów wchodzących w turniej PolSKI, który będzie również uwzględniony w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Od zawodów został odsunięty Jakub Wolny za krytykę trenera kadry B.

Nie siedmiu a sześciu Polaków zobaczymy w niedzielnym konkursie

Równo o godz. 16 w niedzielę, 14 stycznia rozpocznie się konkurs indywidualny Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle-Malince. Wyniki konkursu będą również uwzględnianie w turnieju PolSKI, w ramach którego odbędą się również zawody w Szczyrku oraz w Zakopanem. W klasyfikacji uwzględniane są wyniki drużynowe. Aktualnym liderem klasyfikacji jest reprezentacja Słowenii, która świetnie spisała się w sobotnim turnieju duetów zajmując 1. miejsce. Polacy są aktualnie na pozycji 6. ale w kolejnych konkursach mogą poprawić swoją pozycję.

W niedzielnym konkursie mogło być o to o wiele łatwiej, bowiem pierwotnie w konkursie miało wystartować 7 naszych reprezentantów i przy dobrych wiatrach mogliby w całości awansować do drugiej rundy. Wiadomo jednak, że zawody odbędą się bez Jakuba Wolnego, który został zawieszony za słowa krytyki skierowane w stronę trenerów kadry B. 

Dlatego też w niedzielnym konkursie wystartuje nie 50‬ a 49‬ zawodników. Na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle wystartują więc następujący reprezentanci:

  • Klemens Murańka
  • Paweł Wąsek
  • Aleksander Zniszczoł
  • Kamil Stoch
  • Dawid Kubacki
  • Piotr Żyła

Dwóch ostatnich skoczków, czyli Piotr Żyła i Dawid Kubacki, w sobotę startowali w konkursie duetów, jednak ich wyniki były mimo wszystko dalekie od oczekiwanych przez kibiców. Nasi skoczkowie zanotowali następujące odległości:

  • Piotr Żyła - 129,5 m, 117 m i 106,5 m
  • Dawid Kubacki - 123 m, 120 m, 120,5 m

W trakcie sobotnich zawodów ustanowiony został też nowy rekord skoczny, który ustanowił Austriak Andreas Wellinger, który skoczył na odległość aż 144,5 metra. 

Klasyfikacja Pucharu Świata w skokach narciarskich. Polacy poza pierwszą dziesiątką

Polscy kibice liczą, że w zawodach w Wiśle, a także w późniejszych w Szczyrku i Zakopanem, polscy skoczkowie w końcu się przełamią i w końcu zaczną skakać tak, jak nas do tego przyzwyczaili. Wiadomo, ze ten sezon będzie już spisany na straty, bowiem od samego początku wyniki są dalekie od oczekiwań. Najwyżej sklasyfikowany w Pucharze Świata jest aktualnie Piotr Żyła, który zajmuje... 24. miejsce zdobywając 97 punktów. Liderujący Stefan Kraft ma na koncie 909 punktów. Niże od Piotra Żyły są Dawid Kubacki, który zajmuje 26. miejsce, oraz będący na 27. miejscu Kamil Stoch. Tak wygląda pierwsza dziesiątka Pucharu Świata w skokach narciarskich:

1. Stefan Kraft (Austria) – 909 pkt2. Andreas Wellinger (Niemcy) – 697 pkt3. Ryoyu Kobayashi (Japonia) – 591 pkt4. Jan Hoerl (Austria) – 537 pkt5. Pius Paschke (Niemcy) – 525 pkt6. Karl Geiger (Niemcy) – 486 pkt7. Anze Lanisek (Słowenia) – 461 pkt8. Michael Hayboeck (Austria) – 328 pkt9. Marius Lindvik (Norwegia) – 323 pkt10. Manuel Fettner (Austria) – 290 pkt