Rowerem bezpiecznie i zgodnie z przepisami

i

Autor: pixabay

Sezon rowerowy w pełni. Na Żywiecczyźnie sporo niebezpiecznych zdarzeń z udziałem rowerzystów

2022-07-19 12:10

Pogoda zachęca do wycieczek na dwóch kółkach. Niestety nie wszyscy wiedzą, co robić, aby jednośladem poruszać się bezpiecznie i zgodnie z przepisami

- Rowerzysta jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i dla niego praktycznie każde zderzenie z samochodem może mieć poważne konsekwencje zdrowotne - przypominają policjanciPrzez weekend na terenie Żywca i powiatu doszło do kilku zdarzeń z udziałem rowerzystów. - Dlatego po raz kolejny żywieccy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę zarówno do kierowców samochodów, jak i miłośników jazdy na dwóch kółkach.

W sobotę około 15.30 w Łodygowicach na ulicy Żywieckiej, kierujący fiatem 59-letni mężczyzna, potrącił przejeżdżającego przez przejście dla pieszych 18-letniego rowerzystę, który w wyniku zdarzenia doznał obrażeń ciała. Rowerzysta za naruszenie przepisów ruchu drogowego otrzymał mandat karny w wysokości 1500 złotych. 

Z kolei w niedzielę - około 12.40 w Żywcu na ulicy Komonieckiego, kierujący rowerem 55-latek na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w prawidłowo jadącego volkswagena. W wyniku zdarzenia rowerzysta z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, że był on w stanie po użyciu alkoholu. 55-latek otrzymał mandat karny w wysokości 2500 złotych. 

Do kolejnego zdarzenia doszło cztery godziny później w Kocierzu Moszczanickim na ulicy Beskidzkiej. Jak ustalili policjanci, kierujący fiatem 46-latek nie zachował bezpiecznej odległości pomiędzy poprzedzającym go rowerzystą i uderzył w jego tyle koło. W wyniku zdarzenia 52-letni rowerzysta na szczęście nie doznał obrażeń ciała. Kierujący samochodem otrzymał mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz 6 punktów karnych.   

- Dbajcie o własne bezpieczeństwo - apelują do miłośników dwóch kółek mundurowi - obowiązkowo korzystajcie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Dopiero w przypadku ich braku możecie poruszać się poboczem, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Dopiero wówczas można jechać jezdnią - przypominają Organizując wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.Rower musi był sprawny technicznie i posiadać zgodne z przepisami wyposażenie. Sprawne hamulce, dzwonek, odpowiednie oświetlenie to podstawy bezpiecznego korzystania z jednośladów. Kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa spowoduje, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Natomiast kask pomoże złagodzić urazy głowy w razie upadku.Zarówno kierowcom samochodów, jak i rowerzystom przypominamy, że na drodze jednym z ważniejszych obowiązków jest stosowanie się do ograniczeń prędkości, a także respektowanie praw innych uczestników ruchu - przede wszystkim tych niechronionych.Spokojna rozsądna jazda, przestrzeganie obowiązujących przepisów, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego są najlepszym sposobem na bezpieczne korzystanie z drogi.

Wakacje po polsku – tak bawiła się ekipa VOX FM na Podlasiu