Wyjątkowa sala w żywieckim muzeum

i

Autor: Katarzyna Graboń

Sala Putosza oficjalnie otwarta już w piątek. To jeden z ważnych punktów obchodów tegorocznych Dni Żywca

2021-06-16 23:01

Dawne pamiątki i fotografie to bezcenne dziedzictwo dawnych mieszczan. Wystawa to efekt wielu godzin rozmów z przedstawicielami dawnych żywieckich rodów

Sala, która służyła dotychczas za magazyn muzealny, teraz będzie jednym z najważniejszych miejsc w żywieckim muzeum miejskim. Sala „Putosza” oficjalnie otwarta zostanie już w piątek o 14-tej. - Pamiątki tu zgromadzone są dla nas bezcenne, a większość z fotografii nie była jeszcze eksponowana - przyznaje Dorota Firlej - kustosz muzeum miejskiego.

Zdjęcia które będziecie mogli państwo tu oglądać, w zasadzie nie były pokazywane nigdzie. Zaledwie niektóre można odnaleźć w poszczególnych artykułach dotyczących naszego miasta. Natomiast spora część jest ściągnięta specjalnie na tę właśnie wystawę z prywatnych albumów Żywczaków – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Na wystawie zobaczyć można dawne fotografie, meble ale i księgi cechowe oraz powiększone karty korespondencyjne prezentujące topografię dawnego Żywca. - Nowe miejsce ma funkcjonować nie tylko jako zwykła wystawa - zaznacza pani kustosz.

- Sala nie będzie jedynie wystawą, to właśnie tu mają odbywać się spotkania z Putoszami – którzy wciąż jeszcze są skarbnicą wiedzy oraz informacji o dawnym Żywcu. Uroczystość otwarcia wyjątkowej wystawy zorganizowana zostanie już w piątek o 14.00 w ramach Dni Żywca, a uświetni ją Asysta Żywiecka w strojach mieszczańskich - czyli spadkobiercy kultury i tradycji dawnych mieszczan.

Sala Putosza w Żywieckim Muzeum i portrety zacnych Żywczaków
Bieg po Nowe Życie - wideorelacja