Wystartowały dobrze znane warsztaty rękodzieła

i

Autor: Starostwo Powiatowe Żywiec

Trwają polsko-czeskie warsztaty bożonarodzeniowe. W ramach projektu odbyły się już pierwsze spotkania

2022-12-01 9:08

Starostwo Powiatowe w Żywcu poinformowało o rozpoczęciu cyklu warsztatów "Boże Narodzenie na pograniczu polsko - czeskim", w ramach którego zaplanowano kilka spotkań na terenie obu krajów. Pierwsze z nich odbyło się w czeskim Frydlancie nad Ostrawicą, a w poniedziałek 28 listopada miały miejsce warsztaty w Zarzeczu.

„Boże Narodzenie na pograniczu polsko - czeskim” to cykl warsztatów obrzędowych o tematyce świątecznej organizowanych na terenie Polski i Czech.  Pierwsze spotkanie odbyło się we Frydlancie nad Ostravici. W poniedziałek 28 listopada w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu wystartowały spotkania organizowane po stronie polskiej. Tematem zajęć były dekoracje świąteczne oraz plastyka obrzędowa. Uczestnicy warsztatów mogli nauczyć się także wykonywania tradycyjnego rekwizytu obrzędowego - „światu” z opłatka oraz „gwiazdy kolędniczej”, w której tajniki tworzenia osobiście wprowadzał Mirosław Dziergas – Dyrektor Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Żywcu i koordynator projektu.

Część praktyczna warsztatów poprzedzona została krótkim wykładem na temat zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, przygotowanym przez Barbarę Rosiek – Etnografa z Muzeum Miejskiego w Żywcu. Zajęcia prowadziły także Maria Grzegorek oraz Barbara Wandzel z Juszczyny – laureatki Nagrody im. Oskara Kolberga. Instruktorzy  prowadząc zajęcia, starali się przede wszystkim przekazać i nauczyć uczestników używanych przez siebie technik i sposobów zdobienia oraz  wykonywania ozdób. Uczestnikom przybliżono sposoby tworzenia tradycyjnych rekwizytów obrzędowych, ozdób świątecznych ze słomy i bibuły z opłatków. Nie zabrakło również opowieści o zwyczajach świątecznych.

Polska cierpiała. Szczęsny bohaterem. Komentarz po meczu Polska - Argentyna